Praha Jeruzalém

Při podpisech Abrahamských dohod mezi Izraelem, SAE a Bahrainem se arabský svět připravuje na uznání Izraele dalšími státy.

Od: Arutz Sheva 14.9.2020 8:06

Arabští diplomaté tvrdí, že se Omán připravuje na připojení k Bahrajnu a Spojených arabských emirátů a chystá se uznat Izrael.

Podle zprávy, ve které v pondělí ráno citoval Izrael Hayom několik vysokých arabských diplomatů a představitelů, se nyní obecně očekává, že se při navazování formálních diplomatických vztahů se židovským státem k Bahrajnu a SAE připojí i Omán, včetně úplné normalizace vztahů a přímých letů.

A to navzdory tomu, že podle nejmenovaného představitele SAE je Omán jedním z mála arabských států v oblasti Perského zálivu, který udržuje pozitivní dialog s íránským režimem.

Druhý diplomat uvedl, že vztahy Ománu s Íránem byly jediným důvodem, proč dosud otevřeně Izrael neuznal.

„Důvodem, proč (Omán) dosud nesouhlasil s plnými a otevřenými vztahy, je reálná možnost, že by to mohlo významně poškodit jeho vztahy s Íránem.“

Druhý představitel dodal, že také část úvah Bahrajnu při rozhodování o uznání Izraele byla ovlivněna obavami z reakce Íránu s tím, že zatímco vládnoucí dynastií v Bahrajnu jsou sunnité, více než 60% jejich populace je šíitů, což znamená, že má Írán v jejich zemi významný vliv.

Představitel však pokračoval: „Poté, co Spojené arabské emiráty dosáhly dohody s Izraelem s podporou Saúdů, v Manamě (hlavním městě Bahrajnu) pochopili, že se mohou spolehnout na podporu Rijádu… a připojili se k historické mírové dohodě, z níž budou mít prospěch všechny strany. Je tedy zcela jasné, že se brzy přidají další státy.“

Na druhé straně další arabští diplomaté souhlasí s tím, že se Saúdská Arábie sama, kvůli formálním závazkům vůči Palestinské samosprávě, nebude snažit formálně uznat Izrael nebo s ním navázat plné vztahy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jeho manželka Sara a jeho synové Yair a Avner odletěli v neděli pozdě v noci do Washingtonu, aby tu podepsali Abrahamské dohody.

 

15. 09. 2020 06:01 124 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem