Praha Jeruzalém

Prezident Trump pozval Pétera Szijjártóa, který nedávno navštívil Izrael, aby byl jediným zástupcem EU při podpisu historické smlouvy.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 14. září 2020

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó je jediným ministrem EU pozvaným prezidentem Donaldem Trumpem, který se tento týden zúčastní slavnostního podpisu mírové dohody mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem, uvedla v neděli maďarská tisková agentura MTI.

Mluvčí maďarského Ministerstva zahraničí Máté Paczolay uvedl, že Szijjártó bude ve Washingtonu jednat o dvoustranných jednáních, včetně setkání s nejvyšším prezidentovým poradcem Jaredem Kushnerem, který sehrál významnou roli při vzniku Trumpova mírového plánu na Středním východě a zprostředkování dohod, které mají být podepsány mezi dvěma národy Perského zálivu a Židovským státem.

Szijjártó na své FB stránce zveřejnil, že Maďarsko nadále podporuje úsilí o mír v tomto regionu. Pochválil plán Bílého domu na stabilizaci regionu a uvedl, že přinesl dvě mírové dohody mezi arabskými státy a Izraelem, a ukazuje se jako dosud nejlepší mírový plán, který slibuje největší šance na mír na Středním východě.

Maďarské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se tato země nadále zasazuje o spravedlivé řešení pro země v regionu.

Zatímco Palestinci mírové dohody napadli jako „bodnutí do jejich zad“ ze strany Spojených arabských emirátů a Bahrajnu, evropské velmoci jako Francie, Německo a Spojené království dohodu, ve které se tyto dva státy Perského zálivu stanou třetí a čtvrtou arabskou zemí s diplomatickými styky s Izraelem (po Egyptě a Jordánsku), ocenily.

V loňském roce zahájilo Maďarsko v Jeruzalémě diplomatickou obchodní misi a stalo se tak první evropskou zemí za poslední desetiletí.

Szijjarto tehdy Netanjahuovi řekl, že Maďarsko nebude dodržovat politiku Evropské komise týkající se označování předmětů vyráběných v Judeji a Samaří.

„Nepodporujeme seznam společností vyrábějících v osadách, který má oznámit vysoký představitel OSN pro lidská práva,“ řekl. „Podporujeme těsnější, lepší a dynamičtější spolupráci mezi Izraelem a Evropskou unií.“

 

15. 09. 2020 06:19 180 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem