Praha Jeruzalém

„Tento den je ústředním bodem historie. Oznamuje nový úsvit míru,“ řekl Netanjahu.

Autor: David Isaac, World Israel News, 15. září 2020

V krásném úterním odpoledni přivítal prezident Donald Trump premiéra Benjamina Netanjahua a ministry zahraničí Spojených arabských emirátů a Bahrajnského království před jásajícím davem na jižním trávníku Bílého domu.

„Jsme tu dnes odpoledne, abychom změnili běh historie,“ řekl Trump. „Po desetiletích rozdělení a konfliktů oznamujeme úsvit nového Středního východu.“

„Za několik okamžiků tito tři vizionářští vůdci podepíší první dvě mírové dohody mezi Izraelem a arabskými státy za více než čtvrt století. V celé historii Izraele existovaly pouze dvě takové dohody a nyní jsme dosáhli těchto dvou za jediný měsíc,“ řekl prezident.

„A další budou následovat,“ řekl a v tu chvíli vypukl nadšený jásot.

„Izrael, Spojené arabské emiráty a Bahrajn zřídí svá velvyslanectví, vymění si velvyslance a budou usilovně spolupracovat jako partneři v celé řadě odvětví, od cestovního ruchu přes obchod až po zdravotní péči a bezpečnost,“ uvedl Trump.

„Tyto dohody společně poslouží jako základ pro komplexní mír v celém regionu, což si nikdo nemyslel, že je možné,“ řekl Trump. „Gratuluji k tomuto vynikajícímu úspěchu.“

„Velmi, velmi brzy tu budou další země, které budou následovat tyto velké vůdce,“ řekl Trump.

„Při své první zahraniční cestě jako prezident jsem měl tu čest oslovit vůdce v Saúdské Arábii více než 54 arabských a muslimských národů. Moje poselství bylo toho dne velmi jednoduché. Vyzval jsem národy na Středním východě, aby odložily své rozdíly, spojily se proti společnému nepříteli civilizace a společně usilovaly o ušlechtilé cíle bezpečnosti a prosperity.“

„Nabídl jsem jim americké přátelství. Nabídl jsem jim americkou pomoc. Jasně jsem však řekl, že se samy národy tohoto regionu musí rozhodnout, jakou budoucnost chtějí pro své děti a svoje rodiny a pro svůj vlastní národ ... Dnes svět vidí, že si vybírají spolupráci před konfliktem, přátelství předc nepřátelstvím, prosperitu před chudobou a naději místo zoufalství,“ řekl prezident.

„Židé se za mír modlili“

Po prezidentovi promluvil Netanjahu. Řekl: „Tento den je ústředním bodem historie. Oznamuje nový úsvit míru. Po tisíce let se židovský lid modlil za mír. Po celá desetiletí židovský stát o mír usiloval. Proto jsme dnes tak plní vděčnosti.“

Předseda vlády Trumpovi poděkoval a řekl: „Stojíte jednoznačně po boku Izraele. Odvážně jste se postavil tyranům z Teheránu. Navrhl jste realistickou vizi míru mezi Izraelem a Palestinci a úspěšně jste zprostředkoval historický mír, který tu dnes podepisujeme.“

„Všem izraelským přátelům na Středním východě, těm, kteří tu jsou dnes s námi, i těm, kteří se k nám připojí zítra, říkám saalam aleikum, pokoj vám,“ řekl předseda vlády.

„A od prezidenta jste již slyšeli, že se chystají další a další země. To bylo před několika lety nepředstavitelné, ale s odhodláním a novým pohledem na způsob, jakým je míru dosahováno, se to dnes stává realitou. Děkuji, pane prezidente,“ řekl Netanjahu.

„Požehnání míru, který dnes uzavíráme, bude obrovské. Zaprvé proto, že se tento mír nakonec rozšíří. Zadruhé proto, že velké ekonomické výhody našeho partnerství pocítí celý náš region ... A zatřetí, protože to není jen mír mezi vůdci. Je to mír mezi národy ...“

„Historie nás naučila, že síla, nakonec síla, přináší mír,“ řekl Netanjahu.

Poté vystoupil ministr zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce SAE, šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan, přičemž většinu svého projevu přednesl v arabštině.

„Dnes jsme svědky změny v srdci Středního východu, změny, která dává naději celému světu,“ řekl.

Značnou část svého projevu věnoval Palestincům s tím, že dohoda pomůže SAE stát s Palestinci při jejich úsilí o založení vlastního státu. Poděkoval Trumpovi za „zastavení anexe palestinského území“.

Řekl, že „důsledky smlouvy se projeví v celém regionu. Každá jiná možnost než mír by znamenala zkázu, chudobu a lidské utrpení. “

Dále hovořil bahrajnský ministr zahraničí Dr. Abdullatif bin Rashid Alzayani a označil zrnzo okamžik za „okamžik naděje pro všechny národy Středního východu“.

„Příliš dlouho byl Blízký východ veden konflikty a nedůvěrou, které způsobily nevýslovnou zkázu a zmařily potenciál generací těch nejlepších a nejbystřejších z našich mladých lidí. Nyní jsem přesvědčen, že máme příležitost to změnit,“ řekl.

Pochválil vůdce své země, krále Hamada bin Isa Al Khalifa, za vizi usilovat o mír. Rovněž poděkoval vůdci Spojených arabských emirátů, prezidentu Khalifa bin Zayed Al Nahyanovi.

„Směrem ke Státu Izrael a předsedovi vlády Netanjahuovi: vítáme a oceňujeme tyto vaše kroky a kroky vaší vlády, které dávají najevo, že trvalý mír a bezpečnost je možné dosáhnout pouze prostřednictvím skutečného závazku, který chrání práva a zájmy zemí a národů v tomto regionu,“ řekl.

„Zejména chci vyjádřit své hluboké uznání prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho administrativě. Pane prezidente, vaše státnictví a neúnavné úsilí nás dnes přivedlo až sem a dovedlo mír ve skutečnost,“ řekl.

Čtyři vůdci poté podepsali deklaraci míru. Podepsali tento dokument ve třech jazycích: angličtině, hebrejštině a arabštině.

 

16. 09. 2020 05:58 682 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem