Praha Jeruzalém

Teroristickou buňku vedla žena, která pracovala v izraelské Národní knihovně v Jeruzalémě.

Autor: David Isaac, World Israel News, 17. září 2020

Izraelská bezpečnostní služba (GSS) neboli Shin Bet ve čtvrtek uvolnila informaci, že v Izraeli rozbila arabskou buňku naverbovanou íránskými Islámskými revolučními sbory a jejich teroristickým zmocněncem Hizballáhem, která plánovala teroristické útoky.

Vůdkyně této buňky Yasmin Jaberová, bytem ve starém městě v Jeruzalémě, byla zatčena v srpnu. Pracovala v Národní knihovně na Hebrejské univerzitě, měla tedy takové krytí, jaké by bylo možno očekávat spíš ve špionážním thrilleru nebo filmu o Jamesi Bondovi.

Pokud se obvinění ukáží jako pravdivá, potom Jaberová opravdu hrála svou roli dobře. Knihovna uvedla: „Byli jsme velmi překvapeni, když jsme slyšeli, že je naše zaměstnankyně Yasmin Jaberová podezřelá z tak závažných zločinů. Bezpečnostní představitelé nás o jejím zatčení neinformovali. Knihovna na požádání samozřejmě poskytne veškerou součinnost potřebnou k vyšetřování.“

Mezi další podezřelé patřií její známí z východního Jeruzaléma a Ramalláhu, sídla Palestinské samosprávy. Mezi podezřelými je i  Tasnim Al-Qadim z Ramalláhu, který v posledních letech žil v Turecku.

GSS odhalila způsob náboru Hizballáhu, který se děl skrze organizaci palestinských mládežnických konferencí v Libanonu a dalších místech, kde byli vytipováni potenciální rekruti z Izraele.

Vyšetřování zjistilo, že byla Jaberová získána právě takovým způsobem při účasti na konferenci v Libanonu v roce 2015. Dostala operační přezdívku „Rachel“.

Vysoký představitel Shin Bet řekl: „Toto vyšetřování GSS ve spolupráci s bezpečnostními představiteli je výsledkem zdlouhavé zpravodajské operace k vyhledání podezřelých, kteří jsou rekrutováni Hizballáhem, a je dalším krokem v protiteroristických opatřeních prováděných v uplynulém roce. Čelíme tady pokusům Quds Force a Hizballáhu získat zdroje mezi izraelskými Araby, v Palestinské samosprávě a dokonce i mezi cizinci. Ti mají následně provádět teroristické útoky po celém Izraeli.“

Dodal: „GSS spolu se svými partnery v obranném establishmentu bude i nadále rozhodně usilovat o zmaření všech teroristických a špionážních aktivit Íránu a Hizballáhu, včetně těch pocházejících z turecké scény, a v odhalování všech prvků v Izraeli a Judeji a Samaří, které jim mají pomáhat.“

Izraelské úsilí zabránit náboru Arabů v jejich zemi pokračuje. V červnu GSS zatkla dva izraelské Afaby z Galilee, kteří byli naverbování bývalým obyvatelem jejich města žijícím v Libanonu.

 

18. 09. 2020 06:04 213 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem