Praha Jeruzalém

V několika případech usnadnilo evropské financování setkání mezi žalobcem ICC a palestinskými organizacemi za „lidská práva“.

Od: Arutz Sheva, 23.9.2020 8:49

Podle nového výzkumu poskytnutého organizací Monitorování nevládních organizací jsou palestinské organizace, které se vydávají za nezávislé propagátory lidských práv, otevřeně financovány evropskámi státy, přičemž některé z těchto států deklarují svou podporu jako „právní pomoc“ s plným vědomím, že je tato právní pomoc poskytována a slouží k financování soudních sporů proti Izraeli u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.

Zpráva ve středečním vydání Jisrael Hayom upozorňuje na Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Dánsko a Irsko za jejich podporu palestinským organizacím, mezi nimiž je nwjvýznamnější ta, která si sama říká „Palestinské středisko pro lidská práva“ (PCHR). Podle NGO Monitor bylo PCHR v letech 2018 až 2020 ve výši 700 000 USD financováno Švýcarskem, což jsou peníze, které šly přímo na financování soudních sporů zahájených v Haagu. Smlouva PCHR se švýcarskou vládou obsahovala ustanovení, že organizace bude povinna „komunikovat s generální prokuraturou soudu ... zasílat dokumenty, komunikovat s tribunálem a předkládat případy na mezinárodních fórech.“

PCHR a další palestinské nevládní organizace podporují také další evropské země. Některé z těchto NGO otevřeně prohlašují, že je jejím cílem „zaplavit okupaci stovkami a tisíci soudních sporů, které ji budou usvědčovat a odsuzovat“.

Dalším příkladem „organizace pro lidská práva“ podporované z evropských fondů je Al Mezan, která se popisuje jako „nevládní organizace pro lidská práva se sídlem v pásmu Gazy…, která předpokládá svobodnou a suverénní palestinskou společnost…“ Zprávy z arabských médií a prohlášení Hamásu a PFLP ukazují, že řada vysokých představitelů Al Mezan má přímé spojení s těmito teroristickými skupinami. Al Mezan rovněž oslovila ICC a to za použití finančních prostředků od Nizozemska.

NGO Monitor zdůrazňuje, že v mnoha dalších případech dostávají palestinské organizace evropské finance na „právní činnost“, aniž by musely podrobně uvádět své výdaje nebo upřesňovat, že je jejich cílem podat žalobu v Haagu. Čistým výsledkem financování v několika zdokumentovaných případech bylo usnadnění řady setkání členů těchto organizací s hlavní žalobkyní ICC Fatou Bensoudou a jejími zástupci.

V komentáři k tomuto pokračujícímu jevu Anne Herzbergová, právní poradkyně NGO Monitor, uvedla: „Země, které těmto organizacím poskytly dary, musí převzít odpovědnost za důsledky svých činů, které mají účinně bránit schopnosti Izraele chránit své občany před palestinským terorem .“

 

24. 09. 2020 05:23 141 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem