Praha Jeruzalém

Po zvyšojícím se procentu pozitivních testů na koronavir usiluje hlavní epidemiolog o zpřísnění lockdownu.

Autor: Orly Harari, 23.9.2020 9:24

Hlavní epidemiolog, profesor Ronni Gamzu, dnes ráno oznámil, že koronavirus byl za poslední den diagnostikován 6782 lidem, což je rekordní denní maximum od vypuknutí epidemie. Ačkoli to částečně odpovídá rekordně vysokému počtu provedených testů - celkem 59 169 - míra pozitivity těchto testů vzrostla na 11,4%, což je více než v posledních týdnech.

Ve svém projevu pro Radio Jerusalem dnes ráno Gamzu vysvětlil, že současná situace vyžaduje zpřísnění lockdownu. „Chtěl bych zdůraznit, že jsme nikdy nebyli v úplném souladu s názory veřejností,“ řekl. „Mám na mysli všechny sektory – jak sekulární, tak i haredi. Zaznamenali jsme případy porušení pravidel, což vyžaduje, abychom podnikli ještě tvrdší kroky.“

Prof. Gamzu dodal, že „zpočátku požadovali lockdown, který by bral v potaz ekonomiku státu, a až poté požádali o jeho zpřísnění - a z čistě lékařského hlediska je současný lockdown omezený. Během první etapy jsme chtěli vyvážit ekonomické potřeby země - v okamžiku, kdy došlo k požadavku na zpřísnění lockdownu, jsme se museli spoléhat na to, že jej systém vymůže. Dnes vidíme rekordní hodnotu kolem 6 700 nových případů, i když to samozřejmě nesouvisí s obdobím lockdownu, ale spíše s obdobím, které mu bezprostředně předcházelo.“

Prof. Gamzu zdůraznil, že období lockdownu by mělo být využito ke snížení míry nákazy, a to i té malé, a to je vše, čeho lze dosáhnout.

Mezitím v rozhovoru poskytnutém Channel 12 náměstek ministra zdravotnictví Yoav Kish popsal vládní záměry týkající se zpřísnění současného lockdownu.

„Znamená to, že celý vzdělávací systém zůstane uzavřený; smějí fungovat pouze základní podniky; synagogy musí vést své modlitby pouze venku a v omezeném formátu; demonstrace se mohou konat pouze venku a s účastí demonstrantů, kteří nemají povolený příjezd z jiných měst. To je právě teď od nás vyžadováno.“

Po hodinovém zasedání včera odpoledne a večer se má dnes znovu svolat vládní kabinet na koronavirus, aby dospěl ke konečným rozhodnutím o rozšíření dosahu lockdownu pro následující týdny. Klíčové spory se včera točily kolem otázek modliteb na Jom Kippur a veřejných demonstrací před sídlem předsedy vlády v Jeruzalémě a na konci jednání bylo rozhodnuto o zřízení zvláštní pracovní skupiny složené z odborníků z ministerstev zdravotnictví, spravedlnosti a vnitra. Členům této pracovní skupiny bylo uloženo, aby analyzovali míru možné infekce v synagógách a na demonstracích a také aby posoudili schopnost policie prosadit nařízení, která by se vláda mohla rozhodnout uložit.

Jejich doporučení mají být předložena ministrům příslušných ministerstev - Yuli Edelstein, Avi Nissenkornovi a Amirovi Ohanovi - poté dospějí ke svým vlastním závěrům a představí svá zjištění na dnešním zasedání koronavirového kabinetu.

Souběžně s tím se očekává, že Výbor pro vzdělávání v Knessetu předloží vlastní požadavek na znovuotevření předškolních a mateřských škol, což by rodičům malých dětí umožnilo jejich návrat do práce. Pravděpodobně budou tvrdit, že je míra infekce v této mladé věkové skupině nízká, a proto není z celkového pohledu významná. Odhaduje se nicméně, že jejich žádost bude zamítnuta a že celý vzdělávací systém zůstane po dobu lockdownu uzavřen.

 

24. 09. 2020 05:58 86 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem