Praha Jeruzalém

Tisíce Izraelců se vrátily k protestům proti současné vládě – v sobotu večer byl první den svátků Sukot, které jsou ovšem letos pro veřejnost uzavřené.

Od: World Israel News and AP, 3. října 2020

Izraelci slavili svátek Sukkot pod přísnými omezeními a restrikcemi zavedenými v reakci na raketově rostoucí počty nakažených koroanvirem.

Zatímco nový zákon zakazuje demonstrantům protestovat víc než jeden kilometr od místa jejich bydliště a vyžaduje sociální distanc, lidé v celém Izraeli pokračovali v sobotu večer ve veřejných protestech a vyzývali premiéra Benjamina Netanjahua, aby kvůli své reakci na pandemii a obviněním z korupce, rezignoval.

V pátek rezignoval, aby tak vyjádřil nedůvěru vládě, ministr cestovního ruchu Asaf Zamir, s tím, že nemá ani „za mák důvěry“ v předsedu vlády Benjamina Netanjahua a obvinil jej, že své osobní a právní záležitosti upřednostňuje před reakcí na koronavirovou krizi.

Zamir je členem Modré a bílé, která během necelého roku bojovala s Netanjahuovým Likudem ve třech patových volbách, než s ní v květnu vytvořila nouzovou vládu pro boj proti pandemii.

Izrael minulý měsíc vstoupil do druhého celostátního lockdownu a nyní se potýká s jedním z nejhorších ohnisek na světě v přepočtu na počet obyvatel. Nouzovou vládu ovládly boje a čelí široké kritice kvůli své matoucí a často protichůdné reakci na pandemii.

„Už nemohu sedět ve vládě, kde nemám ani za mák důvěry v toho, kdo je v jejím čele,“ napsal Zamir na Twitteru. „Bohužel jsem zjistil, že koronavirová krize a její hrozivý dopad jsou v nejlepším případě na druhém místě v seznamu priorit předsedy vlády. Nejvyšší prioritou Netanjahua jsou jeho osobní a právní záležitosti.“

Netanjahu byl po měsíce terčem týdenních demonstrací mimo jeho oficiální bydliště a demonstranti ho vyzývali k rezignaci kvůli jeho mnohonásobným obviněním z korupce a jeho reakci na pandemii.

Začátkem tohoto týdne přijal izraelský parlament zákon, který vládě umožní omezit veřejné protesty během lockdownu a následně kritici Netanjahua obvinili ze snahy potlačit projevy jejich nesouhlasu. Netanjahu říká, že jsou tato omezení nutná, aby se zabránilo šíření viru.

Likud Zamirovo rozhodnutí odstoupit napadl a obvinil ho z politikaření v době, kdy Netanjahu „nepřetržitě bojuje za záchranu životů a živobytí izraelských občanů“.

„Modrá a bílá se musí rozhodnout, zda se v boji proti koronaviru sjednotí s vládou, nebo zda budou ve vládě nadále vytvářet chaos a poškozovat nezbytná opatření v zájmu izraelských občanů.“

Izrael si získal letos na jaře uznání, když rychle uzavřel své hranice, zavřel většinu podniků a zavadl přísná nařízení „zůstat doma“. V květnu tak klesla míra nových denních případů nákazy na zhruba tucet.

Ale úřady tento měsíc náhle znovu otevřely ekonomiku a zrušily téměř všechna omezení. Od té doby počet případů prudce vzrostl, země nyní hlásí více než 7 000 nových infekcí denně a úřady varují, že nemocnice by mohly být brzy ochromeny. Ekonomika se mezitím pomalu zotavovala.

Izrael s populací pouhých 9 milionů hlásil celkem více než 250 000 případů a více než 1600 úmrtí.

Ministr obrany Benny Gantz, předseda Modré a bílé, uvedl, že přijal Zamirovu rezignaci s „porozuměním a lítostí“ a dodal, že „chtěli jednotu, a přesto to není vláda, ve kterou doufali.“

„Připojili jsme se k vládě, abychom vládli v době koronaviru, ne abychom omezovali demokracii nebo právní stát," řekl. „Pokud někdo nesouhlasí, může stanovit nové datum voleb.“

 

04. 10. 2020 06:44 84 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem