Praha Jeruzalém

Ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů se ohradil poté, co představitel PA zaútočil na SAE kvůli dohodě s Izraelem.

Autor: Elad Benari, 14.10.2020 6:11

Vysoký představitel Spojených arabských emirátů se v úterý ohradil vůči velvyslanci palestinských Arabů ve Francii poté, co zaútočil na SAE kvůli navázání formálních vztahů s Izraelem, uvedly Times of Israel.

Vyslanec Salman El Herfi v rozhovoru pro francouzský časopis Le Point napadl Spojené arabské emiráty a Bahrajn a mimo jiné řekl, že tyto země „se staly více izraelskými než Izrael“ a porušují chartu Organizace spojených národů.

El Herfi obvinil, že Spojené arabské emiráty již dávno opustily palestinskou věc a že ho nepřekvapilo srpnové rozhodnutí Abu Dhabi normalizovat vazby s Izraelem.

„Jedinou novou věcí byla formalizace tohoto vztahu. Děkuji jim za odhalení jejich pravé tváře,“ řekl a dodal:„ Pravdou je, že Emiráty nikdy nestály po boku Palestinců.“

Korunní princ Abú Dhabí Mohammed bin Zayed Al Nahyan, pokračoval, je pouze „malým diktátorem, který se chce stát známým, a hraje si s ohněm.“ Dále vůdce SAE obvinil, že „se vzdal Izraeli bez boje“.

Obvinil také Spojené arabské emiráty a Bahrajn z porušování dlouhého seznamu rezolucí Ligy arabských států a OSN, a to dokonce tak daleko, že tvrdí, že normalizací vztahů s Izraelem porušily chartu OSN.

Anwar Gargash, ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů, odpověděl na komentáře v úterý na Twitteru.

„Nepřekvapilo mě prohlášení palestinského velvyslance v Paříži a jeho nevděčná vyjádření o Emirátech,“ napsal Gargash arabsky. „Už jsme si zvykli na nedostatek loajality a jejich nevděčnost. Jdeme směrem k budoucnosti sebevědomě ve všech svých činech i v tom, čemu věříme,“ dodal.

Představitelé PA opakovaně tvrdě odmítli dohodu mezi Izraelem a SAE. Předseda PA Mahmoud Abbas původně odsoudil dohodu mezi Izraelem a SAE a označil ji za „bodnutí do zad Palestinců“. Rovněž uvedl, že obcházením palestinských Arabů ve prospěch normalizace vztahů mezi arabskými státy a Izraelem nebude v regionu dosaženo míru.

Hlavní vyjednavač PA Saeb Erekat varoval, že dohoda mezi Izraelem a SAE zničí dvoustátní řešení, posílí „extremisty“ a podkope „možnost sjednání míru“.

Ještě před dohodou s Izraelem se Gargash několikrát postavil na stranu Izraele.

V roce 2018 uvedl, že íránská „agresivní politika“ byla „do značné míry zodpovědná“ za opětovné uložení amerických sankcí vůči Teheránu.

Nedávno také kritizoval teroristickou organizaci Hizballáh poté, co vystřelila několik protitankových raket na severní Izrael.

 

14. 10. 2020 05:44 109 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem