Praha Jeruzalém

IDF zničila dvě syrská stanoviště postavená nelegálně v demilitarizované nárazníkové zóně na Golanských výšinách.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 14. října 2020

Vojáci IDF přešli na syrské území a zničili dvě armádní stanoviště, která byla postavena v demilitarizované zóně mezi oběma zeměmi, uvedly v úterý Channel 12.

Síly loajální syrskému diktátorovi Bašárovi Asadovi se vrátily do oblasti Golanských výšin podél hranic, kde zřídily dvě pozice syrské armády umístěné v demilitarizované zóně, což bylo v rozporu s dohodou o příměří z roku 1974.

Neobvyklý přeshraniční útok byl proveden minulý týden přes noc, když se jednotky IDF přiblížily k syrským vojákům, ale nestřetly se  s nimi, ale vrátily se zpátky aniž by byly odhaleny, uvedl kapitán Michael Zilberg z brigády Nahal, jehož vojáci se akce účastnili.

„Při operaci, jako je tato, musíte být velmi soustředění,“ řekl kapitán Zilberg. „Jakmile překročíte (hranici), váš puls se zrychlí. Čelíte nepříteli. Mělo by být zřejmé, že jsme byli asi 500 metrů od (syrské) pozice s posádkou.“

Jeden z velitelů týmu, označený pouze jako poručík „A“, popsal operaci jako „tichou chůzi k (cílovým) bodům, umístění výbušnin na dvě pozice a jejich synchronizované vyhodení do vzduchu“.

„Víme o spolupráci syrské armády s Hizballáhem a každá z jejích vojenských pozic má potenciál být dvojitouí základnou. Nemůžeme dopustit, aby se jižní Sýrie stala jižním Libanonem,“ řekl podplukovník Tal Goritsky, velitel Žulového praporu, který útok provedl.

Íránem podporovaná teroristická skupina Hizballáh, která ovládá jižní Libanon, bojuje jménem syrského diktátora Bašára Asada. Izrael opakovaně varoval Írán i Hizballáh, že jim nedovolí obsadit území v Sýrii blízko izraelských hranic.

Před několika lety Assadovy síly ztratily kontrolu nad oblastí podél izraelských hrani,c povstaleckými silami a teroristy z Islámského státu, kontrolu získaly až v loňském roce za pomoci Hizballáhu a rozsáhlých leteckých bombardování ze strany Ruska.

Rok po skončení války na Jomkippur v roce 1973 podepsaly Izrael a Sýrie dohodu o uvolnění, podle níž mají obě strany zakázán vstup do demilitarizované nárazníkové zóny sledované mírovými silami OSN. Obě syrská stanoviště byla v přímém rozporu s dohodou o příměří a IDF uvedla, že zveřejnila podrobnosti o této akci jako „signál syrskému režimu a izraelské prohlášení, že nedovolí narušení své suverenity,“ uvedly Kan.

 

15. 10. 2020 05:51 245 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem