Praha Jeruzalém

Přední arabský protiteroristický expert pro The Jerusalem Post řekl, že muslimové, křesťané i Židé do tohoto regionu patří a musí spolupracovat.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 16. října 2020

Jeden z předních odborníků na boj proti terorismu v Perském zálivu říká, že navázání nových diplomatických vztahů mezi arabskými státy a Izraelem je úderem pro terorismus v regionu a dává jedinečnou příležitost spolupracovat v boji proti extremismu.

„Potřebujeme shromáždit všechny zdroje, abychom v boji proti terorismu spolupracovali,“ řekl pro The Jerusalem Post Dr. Ali Rashid al-Nuaimi, předseda Hedayah, Mezinárodního centra excelence pro boj proti násilnému extremismu se sídlem v Abú Dhabí.

„(Teroristé) jsou tady napříč hranicemi; jsou všude. Je naší odpovědností jako muslimů získat zpět naše náboženství a ukázat ho našim dětem jako náboženství míru,“ řekl al-Nuaimi.

V souvislosti s kořeny Abrahamových dohod, které byly podepsány minulý měsíc v Bílém domě, Al-Nuaimi hovořil o ústřední roli tří abrahamských náboženství a potřebě spolupráce muslimů, křesťanů a Židů, jelikož jsou všichni součástí historie tohoto regionu.

„Kořeny Židů a křesťanství jsou v této oblasti, nikoli v Severní Americe nebo Evropě. Patří sem; jsou naší součástí,“ poznamenal al-Nuaimi a řekl, že islámští extremisté jsou hrozbou pro všechny.

„Ti, kteří pomáhají přinutit křesťany nebo Židy odejít z Iráku, Maroka, Sýrie či Egypta, dělají něco, co je hrozbou pro nás všechny,“ řekl Nuaimi pro JP.

„Ti, kteří jsou součástí naší historie, by měli být také součástí naší budoucnosti,“ řekl. „Kořeny Židů a křesťanství jsou v této oblasti, nikoli v Severní Americe nebo Evropě. Patří sem; jsou naší součástí.“

Al-Nuami uvedl, že Spojené arabské emiráty přispěly vojáky a prostředky na pomoc USA v boji proti terorismu v tomto regionu a po teroristických útocích z 11. září vyslaly své jednotky do Afghánistánu.

„Terorismus nemá náboženství,“ pokračoval. „Teroristé jsou hrozbou pro nás všechny, pro svět a žádný jednotlivý národ nebude sám schopen terorismu čelit.“

Al-Nuami’s řekl, že Hedayah také bojuje proti válce proti extremismu pomocí „měkké síly“, jako je zahraniční pomoc a vzdělávání, což jsou kroky, o kterých řekl, že jsou nezbytné k zabránění radikalizace.

„Chceme propagovat poselství, že tento region už trpěl dost, a my jsme museli překonat hranice a prolomit ledy,“ řekl.

Také prozradil, co se zdá být změnou v pohledu vůdců arabských států v Perském zálivu, z nichž se mnozí zjevně vyrovnali s trvaloou přítomností Izraele a musí se rozhodnout spolupracovat s židovským státem, nikoli proti němu.

„Prozkoumali jsme to, co děláme již 70 let, a nikam nás to nedostalo, takže si vyberme něco jiného,“ uvedl s tím, že jediné demonstrace proti mírové smlouvě mezi Izraelem a SAE byly sponzorovány radikálním Muslimským bratrstvem nebo jinými teroristickými skupinami jako například Hamas, které „nezastupují palestinský lid ani arabský svět“.

 

19. 10. 2020 06:10 162 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem