Praha Jeruzalém

Stíhací letouny a útočné vrtulníky IDF „zasáhly podzemní infrastrukturu“ patřící teroristické skupině Hamas.

Od: Associated Press, 21. října 2020

Poté, co izraelská armáda v úterý oznámila, že teroristé v pásmu Gazy vykopali tunel hluboký několik desítek metrů, který prošel pod ochranným plotem kolem území, než jej detekovali podzemní senzory, odpálila jedna z teroristických frakcí raketu na Izrael - byla sestřelena izraelskou protiraketovou obranou.

Pozdě večer v úterý stíhačky a útočné vrtulníky IDF „zasáhly podzemní infrastrukturu“ patřící Hamasu. Ani při jednom z útoků nebyly hlášeny žádné oběti.

Podplukovník Jonathan Conricus, vojenský mluvčí, uvedl, že tunel přešel na izraelské území, ale nepředstavoval pro blízké izraelské komunity „žádnou hrozbu“ – na straně Izraele ještě neměl východ. Řekl, že vojáci tunel v nejbližších dnech „zneškodní“.

Od války v roce 2014 s islámskou skupinou Hamas, která ovládá Gazu, už Izrael odkryl kolem 20 takových tunelů. Palestinští teroristé během války zahájili smrtící útoky těmito tunely.

Hamás zatím tuto událost nijak nekomentoval.

Conricus uvedl, že tunel byl detekován senzory namontovanými na podzemní bariéře budované podél hranice 55 kilometrů (35 mil). Dokončení bariéry se očekává do března. Je to první takový tunel, který byl odkryt za více než rok.

Conricus uvedl, že zatím není jasné, zda tunel postavil Hamas nebo jiná teroristická skupina, ale že musel stát hromady peněz. Izrael činí Hamas zodpovědným za všechny útoky vycházející z Gazy.

Izrael a Hamas se od války v roce 2014 střetly při mnoha příležitostech. Neformální příměří zprostředkované Egyptem přineslo klid výměnou za uvolnění blokády a vstup finanční pomoci z Kataru, nicméně boje občas propuknou.

 

22. 10. 2020 06:31 131 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem