Praha Jeruzalém

JERUZALÉM - Ve středu se objevily podrobnosti o izraelském tajném diplomatickém úřadu udržovaném v Bahrajnu během posledních 11 let.

Od: Hamodia, středa 21. října 2020, 16:00

Zpráva izraelského korespondenta Axios Baraka Ravida se minulý týden rozšířila o krátkou položku izraelských Channel 11 news.

Jednání o zřízení kanceláře byla zahájena v letech 2007–2008 sérií neveřejných setkání mezi tehdejší izraelskou ministryní zahraničí Tzipi Livniovou a jejím bahrajnským protějškem Khaled Bin Ahmad al-Khalifou.

Tyto rozhovory přinesly své ovoce, když byla 13. července 2009 v Bahrajnu zaregistrována společnost s názvem „Centrum pro mezinárodní rozvoj“. Byla to fronta pro izraelsko-bahrajnské spojenectví.

Společnost uvedla akcionáře, kteří byli náhodou Izraelci, kteří měli dvojí pasy: Brett Jonathan Miller - občan Jihoafrické republiky, který byl v roce 2013 jmenován izraelským generálním konzulem v Bombaji; Ido Moeda, belgického občana, který dnes slouží jako kybernetický koordinátor izraelského ministerstva zahraničí a Ilana Flusse, britského občana a v současnosti zástupce generálního ředitele pro ekonomiku ministerstva zahraničí.

Krycí společnost změnila svůj název v roce 2013. Aktuální název nelze z bezpečnostních důvodů zveřejnit.

Axios uvedl izraelské představitele, kteří uvedli, že tajná mise skutečně propagovala stovky dvoustranných obchodních dohod a sloužila jako komunikační kanál pro obě země.

Nyní, když normalizace vstoupila v platnost, může být tajná kancelář zveřejněna jako izraelské velvyslanectví v hlavním městě Manamě.

Infrastruktura je již z velké části díky tajné misi hotova, říkají izraelští představitelé.

„Jediné, co musíme udělat, je změnit cedulku na dveřích,“ řekl jeden z nich listu Axios.

 

22. 10. 2020 06:49 101 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem