Praha Jeruzalém

JERUZALÉM - S postupným uvolňováním lockdownu poděkoval předseda vlády Benjamin Netanjahu izraelské veřejnosti za spolupráci při snižování morbidity na úroveň pod úroveň evropských národů, z nichž některé nyní lockdown zavádějí, informovaly ve čtvrtek večer Arutz Sheva.

Autor: Yisrael Price, čtvrtek 22. října 2020, 17:15

Je však zřejmé, že je třeba zvýšit úroveň spolupráce. S odvoláním na porušování zdravotních nařízení Netanjahu uvedl, že příští týden navrhne zvýšení pokut jak pro jednotlivce, tak i instituce, které tyto nařízení porušují.

„To není namířeno proti nikomu, je to namířeno proti viru a proti nemoci. Očekávám spolupráci od všech, bez výjimky,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek uvedlo, že od středy půlnoci bylo diagnostikováno 577 nových případů koronaviru, čímž se počet případů v Izraeli zvýšil na 308 166.

Počet obětí od začátku pandemie také vzrostl na 2 319.

Z 17 869 pacientů, kteří v současné době bojují s tímto onemocněním, je 580 ve vážném stavu a 227 je připojeno k ventilátorům.

S 22 133 testy provedenými ve čtvrtek večer činí národní míra infekce 2,6%.

Ze zprávy ministerstva zdravotnictví, která říká, že jsou „superroznašeči“ koronaviru školáci, a zpochybňuje moudrost brzkého opětovného otevření vzdělávacího systému, čerpá řada odborníků.

Studie uvádí, z 678 000 testů COVID-19 prováděných na dětech do 17 let od 27. ledna do 24. září bylo pozitivních 8%. To je o 2% vyšší než míra z přibližně 2,6 milionu testů prováděných na dospělých během stejného období.

Popisuje, že děti mohou působit jako „superroznašeči“, protože 51% až 70% z nich nevykazuje žádné příznaky nákazy, a uvádí, že v 17 případech sledovaných ministerstvem zdravotnictví se dětem podařilo nakazit více než 10 jejich vrstevníků.

Nicméně výzkumná skupina na Hebrejské univerzitě a Hadassah Medical Center tyto závěry velmi zpochybnila.

Epidemiolog Ronit Calderon-Margalit tvrdí, že se ministerstvo zdravotnictví zmýlilo, a pro The Times of Israel řekl, že tato zpráva „nesprávně interpretuje data způsobem, který obviňuje děti z šíření nemocí“.

Calderon-Margalit, poradce hlavního koronavirového epidemiologa, Ronni Gamzu, uvedl, že zpráva ztrácí důvěryhodnost tím, že vyvozuje široké závěry pro děti jako celek, zatímco lékařské důkazy naznačují, že děti mladší 10 let, které se virem nakazí a infikují ostatní jen zřídka, se výrazně liší od dětí nad 10 let, které jsou ve vztahu ke COVID-19 už velmi podobné dospělým.

Zpráva odráží mylnou představu, že za poslední vlnou stojí školy. „Znovuotevření škol 1. září nebylo příčinou vypuknutí nákazy a nemůžete předpokládat, že jejich zavření 17. dne bylo důvodem poklesu nemocnosti.“

V odpovědi na zprávu ministerstva zdravotnictví, kterou podepsalo všech devět členů výzkumné skupiny, se uvádí: „Data uvedená ve zprávě jasně ukazují, že děti jsou méně nakažlivé a nejčastěji se nakazí od dospělých, nikoli naopak, a že tvoří jen malé procento superpřenašečů v populaci – 9,4%.“

Ora Paltiel, profesorka na Braunově škole veřejného zdraví a oddělení hematologie na Hadassah-Hebrew University a jedna z devíti signatářů řekla: „Sérologická studie byla nereprezentativním vzorkem lidí, kteří přišli na kliniky. Děti nepřijdou, pokud nejsou nemocné a mají zřídka rutinní krevní testy, pokud vůbec. Proto byly děti v průzkumu častěji nemocné a nebyly v průzkumu zastoupeny proporcionálně.“

 

23. 10. 2020 06:30 182 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem