Praha Jeruzalém

Hamás si už zvykl, že mu íránské zbraně chodily přes Súdán, jehož bývalý diktátor miloval Al-Káidu.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 26. října 2020

Oznámení, že Súdán a Izrael navazují přátelské vztahy, je pro teroristickou skupinu Hamas se sídlem v Gaze dvojnásobnou ranou, uvedl v pondělí odborník na arabské záležitosti JCPV.

V minulosti byl Súdán po mnoho let vhodnou platformou pro Muslimské bratrstvo a Hamas a klíčovou cestou pro pašování zbraní z Íránu do pásma Gazy, a to kvůli jeho poloze u Rudého moře, uvedl Yoni Ben Menachem, odborník na arabské záležitosti z Jeruzalémského centra pro veřejné záležitosti (JCPV).

Hamas má v Súdánu stále své činitele, ale nyní se obává, že normalizační dohoda mezi Izraelem a Súdánem může, s ohledem na rozsáhlou aktivitu Hamásu v Súdánu v minulosti, zahrnovat i podmínky pro společnou válku mezi oběma zeměmi proti terorismu. Dohoda s Izraelem zpřísní dohled súdánských bezpečnostních sil nad agenty Hamasu v této zemi.

Za vlády radikálního islámského diktátora Omara al-Bašíra byl Súdán pro-teroristický stát, který hostil Al-Káidu a jejího vůdce Usámu bin Ládina a dokonce i Hamas. Izrael na Súdán několikrát zaútočil a vyzýval ho opakovaně, aby zničil obrovské zásilky íránských zbraní určených do Gazy.

Nicméně po svržení Al-Bašíra se nová vláda Súdánu chtěla dostat z amerického seznamu států sponzorujících terorismus, jejíž embargu leta potlačovalo ekonomiku této africké země. Toho dosáhli tím, že souhlasili s vyplacením odškodnění americkým obětem teroru a uzavřením míru s Izraelem - což je krok, kterého se Hamas bojí, protože teď bude mnohem obtížnější získat zbraně z Íránu.

„Hamas odhaduje, že jakýkoli arabský nebo islámský stát, který se připojí k procesu normalizace s Izraelem, bude se muset Spojeným státům a Izraeli zavázaet, že bude bojovat proti terorismu, což znamená vážné poškození jeho vojenské frakce a to nad rámec politické újmy této organizaci a jeho definici jako „teroristické organizace“, “ řekl Ben Menachem.

K problémům Hamásu přispívá také to, že se nedávno, ve snaze dosáhnout smíření se stranou Fatah a prezidentem Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, který je také frustrován z toho, že jiná arabská země obchází Palestince, aby s Izraelem uzavřela samostatný mír, rozhodl postavit na stranu Turecka.

Hamas a Fatah tím, že šli do Turecka, rozzlobili Egypt, tradičního prostředníka mezi Izraelem a Palestinci. Turecký vůdce Recep Tayip Erdogan vyjádřil svůj vlastní nesouhlas s normalizací vztahů Arabů s Izraelem, a to přestože samotné Turecko má se židovským státem plné diplomatické vztahy.

O víkendu se delegace Hamasu, ve snaze obnovit vztahy s Káhirou, vydala do Egypta, ale Ben Menachem říká, že to bude těžký boj.

„PA a hnutí Hamas udělali Egyptu nechutný úskok, když překvapivě přenesli své rozhovory o usmíření do tureckého Istanbulu ... tím nasypali sůl očí Egypta,“ řekl Ben Menachem.

„Pro regionální mocnost, jakou je Egypt, to byl akt ponížení – vždyť oni vždy bojoval za palestinský problém, egyptská národní důstojnost byla vážně poškozena a ti, kteří Egypťany znají, vědí, že mají dlouhou paměť,“ řekl.

 

27. 10. 2020 06:37 340 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem