Praha Jeruzalém

Pandemie, teror ani volby nezastavily desítky tisíc tun humanitární pomoci – nonstop se valí z Izraele do Gazy.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 4. listopadu 2020

V dnešní době to nikdo neřeší, ale Izraelci odpovědní za zásobování Gazy humanitární pomocí dávají tiše najevo, že zatímco zhruba dva miliony Gazanů trpí pod vojenskou vládou železné pěsti teroristické skupiny Hamas, Izrael jim nadále dodává miliony tun humanitární pomoci.

Jednotka IDF pro koordinaci vládních činností na územích (COGAT) odpovídá za realizaci a koordinaci civilní a humanitární politiky v Judeji a Samaří a za kontakty s pásmem Gazy. COGAT koordinuje aktivity izraelských vládních ministerstev a IDF ve vztahu k palestinskému obyvatelstvu s tím, co se nazývá „důraz na civilní složky“.

COGAT každý týden zveřejňuje statistické údaje o humanitární pomoci, která denně proudí z Izraele do Gazy přes hraniční přechod Kerem Šalom poblíž jižního konce hranice mezi Gazy a Izraelem. Tento týden nebyl výjimkou, i když se pozornost celého světa soustředila na volby v USA a nedávné historické zprávy o izraelských Američany zprostředkovaných mírových dohodách se SAE a Bahrajnem.

COGAT oznámila, že v posledním týdnu od 2. října odjelo z Izraele do Gazy 291 nákladních vozidel přepravujících 69 063 tun zboží a vybavení. Přečerpávací stanice paliva na křižovatce také poslala do Gazy 3,5 milionu litrů paliva a nafty spolu se 130 tunami kuchyňského plynu.

Tyto masivní zásilky také odhalily propagandistickou lež propalestinských skupin, že Gaza je „obklíčena“ společnou izraelsko-egyptskou blokádou – ta se snaží zablokovat přísun zbraní Hamásu.

Kerem Shalom je v provozu pět dní v týdnu, což znamená, že minulý týden vjelo do Gazy v průměru více než 450 nákladních vozidel denně s humanitární pomocí, včetně potravin, léků a lékařského vybavení, oděvů a stavebních potřeb.

V jednu chvíli dokonce OSN obvinilo Hamas z „okrádání jeho vlastního lidu a zhoršování utrpení Palestinců v Gaze“ tím, že přesměrovává část pomoci, zejména betonu, který Hamas využívá k budování vojenských tunelů namísto palestinských domovů.

Tak jak proudí stovky tun obchodního zboží dovnitř Gazy, putují také přes Kerem Shalom tuny zemědělského zboží ven – například jahody, které Gazané vyvážejí do zemí Perského zálivu, včetně Spojených arabských emirátů a Kataru.

Úsilí Izraele získat pomoc Gaze někdy přesahuje zveřejněné novinové titulky. Když Emiráťané před podpisem mírové smlouvy vyslaly do Gazy letadla s humanitární pomoci přes letiště Bena Guriona,  Palestinci zuřili. Palestinská samospráva i Hamas přísahali, že se zboží nikdy nedotknou, ale think tank MITVIM v Ramat Gan později uvedl, že se „zdá, že emirátská pomoc a léky si nakonec cestu do Gazy našly – samozřejmě s izraelskou pomocí“.

 

05. 11. 2020 05:28 172 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem