Praha Jeruzalém

Zpráva Axios: Trumpova administrativa prosazuje plán uvalit do 10 týdnů na Írán dlouhý řetězec sankcí – dokud nezačne inaugurace Joea Bidena.

Od: Arutz Sheva, 9.11.2020 4:13

Trumpova administrativa v koordinaci s Izraelem a několika státy Perského zálivu prosazuje plán na uvalení dlouhé řady nových sankcí na Írán během zbývajících 10 týdnů do inaugurace Joe Bidena – ta proběhne 20. ledna, informovaly v neděli dva izraelské zdroje Baraka Ravida z Axios.

Podle těchto zpráv přiletěl v neděli do Izraele vyslanec Trumpovy vlády pro Írán Elliott Abrams a setkal se s premiérem Benjaminem Netanjahuem a poradcem pro národní bezpečnost Meirem Ben-Shabbatem, aby projednali plán sankcí.

Abrams se v pondělí setká s ministrem obrany Bennym Gantzem a ministrem zahraničí Gabim Ashkenazim, aby je o plánu informovali.

Na žádost o komentář Abrams neodpověděl.

Izraelské zdroje Ravidovi sdělily, že Trumpova administrativa věří, že taková „záplava“ sankcí zvýší tlak na Íránce a znesnadní Bidenově administrativě oživení jaderné dohody z roku 2015.

V posledních několika týdnech připravila Trumpova administrativa - s podporou a pomocí části izraelského diplomatického a bezpečnostního establishmentu - „seznam cílů“ íránských subjektů, který bude podle Axios sankcionován.

Abrams údajně před několika dny na uzavřeném briefingu uvedl, že Trumpova vláda chce každý týden do 20. ledna oznamovat nový soubor sankcí vůči Íránu, řekl Ravidovi zdroj, který byl s tímto briefingem obeznámen.

Izraelské zdroje uvedly, že plánované sankce nesouvisí s íránským jaderným programem - takové sankce by Bidenova administrativa pravděpodobně zrušila a otevřela by se tak brána k oživení jaderné dohody z roku 2015.

Cílem je tedy uvalit na Írán sankce související s jeho programem balistických raket, íránskou pomocí teroristickým organizacím a porušováním lidských práv v Íránu.

„Cílem je uvalit na Írán do 20. ledna co nejvíce sankcí,“ referoval izraelský zdroj o tomto plánu.

Abrams odcestuje z Izraele do Abú Dhabí a Rijádu, aby tam plán sankcí také projednal. Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie jsou dva hlavní spojenci Trumpovy administrativy a izraelské vlády proti Íránu a oba jsou velmi znepokojeni budoucí íránskou politikou Bidenovy administrativy.

Ministr zahraničí Mike Pompeo přiletí do Izraele 18. listopadu, informovali Ravida izraelští a američtí představitelé. Pompeo pravděpodobně navštíví i další země v regionu. Jeho cesta se také zaměří na snahu Trumpovy administrativy o zvýšení tlaku na Írán.

Od roku 2018, kdy Trumpova administrativa odstoupila od íránské jaderné dohody z roku 2015, pravidelně prosazuje sankce vůči Íránu, ale v posledních týdnech, když její snahy o rozšíření zbrojního embarga OSN na Írán nebyly úspěšné, tyto sankce zvýšila.

Zdá se, že vítězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách Írán povzbudilo. V sobotu, poté, co Biden získal americké prezidentství, řekl první viceprezident Íránu, Eshaq Jahangiri, že doufá ve změnu „destruktivní politiky USA“.

Biden se zavázal zbrátit Trumpovo rozhodnutí a vrátit se k dohodě z roku 2015, pokud se Írán vrátí k jejímu dodržování.

 

09. 11. 2020 05:51 176 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem