Praha Jeruzalém

Eitan Steva „bude zástupcem Izraele v lidské snaze porozumět zázračnému mechanismu, který umožňuje život na této planetě a prolomit tajemství vesmíru,“ řekl izraelský prezident Reuven Rivlin.

Autor: Aryeh Savir, TPS, 16. listopadu 2020

Eitan Steva, bývalý stíhací pilot izraelských vzdušných sil, se zúčastní historické vesmírné mise, která bude zahájena na konci roku 2021 a stane se druhým astronautem v historii židovského státu.

66 letý Steva, je plukovník IAF, který sloužil po dobu 43 let a účastnil se desítek operací.

Prezident Reuven Rivlin učinil toto průlomové oznámení během speciální konference v pondělí.

Přítomný byl také Tal Ramon, syn prvního izraelského astronauta, zesnulého Ilana Ramona,.

Očekává se, že Steva vzlétne z Floridy na Mezinárodní vesmírnou stanici v prosinci 2021 a bude jedním z průkopníků soukromého vesmírného průmyslu na světě.

Steva bude na stanici 200 hodin, během nichž provede řadu ojedinělých experimentů s izraelskými technologiemi a vědeckým výzkumem, které si s sebou do vesmíru přiveze.

Očekává se od něj také dohled nad aktivitami, které poskytnou izraelským dětem náhled do života ve vesmíru.

V nadcházejících měsících zahájí kosmocký výcvik. Série tréninků proběhnou během tří měsíců před startem ve Spojených státech, Německu a Rusku.

Izraelskou misi povede Nadace Ramon, pojmenovaná po Ilanovi Ramonovi, ve spolupráci s ministerstvem vědy a technologií a Izraelskou kosmickou agenturou, ty budou zastřešovat účast dalších ministerstev zapojených v projektu.

Mezinárodní misi zahájila a vede americká soukromá společnost Axiom Space, poskytující služby orbitálních vesmírných letů se sídlem v Houstonu v Texasu.

Po příjezdu do vesmíru bude kosmická loď se souhlasem NASA kotvit na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Spolu se Stevou se mise zúčastní další dva soukromí astronauti. Jako velitel mise bude sloužit Michael Lopez-Alegria. Má více než tři desetiletí zkušeností ze světa letectví a kosmonautiky, letěl do vesmíru čtyřikrát a velel 14. misi na Mezinárodní vesmírnou stanici.

„Je to den naší národní radosti a obrovské hrdosti,“ prohlásil Rivlin a řekl: „ne každý den ohlašujeme izraelského astronauta letícího do vesmíru.“

„Už brzy se raketoplán odlepí od Země a jedno z jeho kormidel bude znovu řízeno „jedním z našich“. Izraelský pilot s vyšitou modro-bílou vlajkou na rameni, který opět prokáže, že pro nás ani obloha není žádným omezením,“ dodal.

Pokud jde o Eitana, řekl, že „bude zástupcem Izraele v lidské snaze porozumět zázračnému mechanismu, který umožňuje život na této planetě a prolomit tajemství vesmíru.“

„Dnes se stanete poslem nás všech. Přejeme vám mnoho úspěchů. Odleťte v míru a vraťte se v míru a nezapomeňte nám shora zamávat na rozloučenou. Očekáváme vás doma,“ řekl.

Steva vyjádřil naději, že jeho cesta otevře „nové cesty pro spolupráci, mír a víru v naši schopnost udržovat naši krásnou planetu ve prospěch budoucích generací.“

První izraelský astronaut Ilan Ramon odlětěl do vesmíru v roce 2003, ale na své cestě zpět na Zemi, když se raketoplán Columbia po opětovném vstupu do atmosféry v důsledku poškození rozpadl, zahynul.

 

17. 11. 2020 07:14 88 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem