Praha Jeruzalém

Ministr zahraničí Ashkenazi uvedl, že očekává, že se Joe Biden pokusí znovu zapojit do jaderné dohody z roku 2015 a Izrael proto musí pro tuto možnost vhodně upravit svou strategii.

Členové izraelské vlády formulují strategii založenou na předpokladu, že nově zvolený americký prezident Joe Biden znovu vstoupí do jaderné dohody s Íránem z roku 2015, od níž prezident Trump v roce 2018 jednostranně odstoupil.

Walla! News uvádějí, že ministr zahraničí Gabi Ashkenazi na jednání za „zavřenými dveřmi“ s Knessetským výborem pro zahraniční věci a obranu řekl, že „tentokrát nechceme být mimo hru“.

Dodal, že Izrael by neměl opakovat své minulé chyby, které způsobily, že židovský stát odešel z vyjednávací místnosti, když Obamova administrativa vstoupila do íránské dohody z roku 2015.

V roce 2013, kdy Obamova vláda spolu s Velkou Británií, Ruskem, Francií, Čínou a Německem zahájila jednání s Íránem, se izraelská vláda proti tomuto postupu ostře postavila.

V případě, že mělo jít o proces vyjednávání, Izrael odmítl s USA jednat, což následně znamenalo, že Izrael v dohodě ztratil slovo.

Napětí mezi Izraelem a Obamovou administrativou bylo tak velké, že projev předsedy vlády Benjamina Netanjahua v březnu 2015 před Kongresem byl koordinován prostřednictvím tehdejšího poslance Johna Boehnera za Obamovými zády.

Podle Wally! ministr zahraničí Ashkenazi uvedl, že očekává, že se Joe Biden pokusí znovu zapojit do jaderné dohody z roku 2015 a Izrael proto musí pro tuto možnost vhodně upravit svou strategii. Zdůraznil, že Bidenovi poradci jsou si vědomi slabin a chyb, které dohoda z roku 2015 měla a budou se je tentokrát snažit napravit.

Minulý týden arabští vládní představitelé řekli deníku Israel Hayom, že Bidenova íránská politika je pro regionální vůdce velkým problémem.

V rozhovoru s Israel Hayom označil vysoký saúdskoarabský vládní představitel Bidena za „proiránského prezidenta, který vůči Teheránu přijme smířlivou politiku, která ohrozí region.“

Emirátský zástupce bezpečnosti řekl: „Existují vážné obavy, že Bidenův kabinet bude složen z Obamových lidí a že Bidenova vláda zruší sankce z Teheránu.“

Egyptští a bahrajnští představitelé rovněž vyjádřili znepokojení nad dopadem bidenského předsednictví na íránské sankce.

Autor: Lauren Marcus, 18. listopadu 2020

 

20. 11. 2020 20:46 152 Kristýna Kupková Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem