Praha Jeruzalém

Šéf íránského jaderného programu byl „hrozbou“ a svět by měl Izraeli poděkovat, říká izraelský představitel.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 29. listopadu 2020

Izraelský představitel uvedl, že svět by měl být vděčný za odstranění jaderné hrozby, uvedly v sobotu New York Times.

Nejmenovaný vysoký izraelský představitel se několik let podílel na sledování Mohsena Fakhrizadeha, který byl zabit při přepadení jeho auta v pátek východně od íránského hlavního města Teheránu. Fakhrizadeh stál v čele íránského tajného jaderného programu a jeho identita a místo pobytu byly íránským režimem přísně tajené.

Fakhrizadeh dohlížel na snahu Íránu o získání jaderných zbraní a „představoval takovou hrozbu, že by svět měl Izraeli poděkovat,“ uvedl izraelský činitel citovaný Timesy.

Írán je domovem největší populace šíitských muslimů na světě a opakovaně hrozí jak Izraeli tak i arabským státům Perského zálivu s převážně sunnitskými muslimy. Obě větve islámu jsou ideologicky vyhraněny proti sobě a íránský jaderný program se ukázal jako sjednocující bod mezi Izraelem a arabskými státy v sousedství Íránu.

Zpráva Timesů uvedla, že kvůli tajným útokům Írán v letošním roce utrpěl nebývalý počet neúspěchů. Mezi tyto incidenty patřil i americký lednový útok na nejvyššího íránského generála Qassema Soleimaniho, řada záhadných výbuchů na přísně tajných íránských základnách v létě, kybernetické útoky spojené s Izraelem a údajný izraelský zásah při atentátu na vysokého vůdce teroristů al-Káidy, který žil v Teheránu.

Zjevná schopnost Izraele opakovaně provádět údery uvnitř Íránu Islámskou republikou evidentně otřásla.

„Je to bezprecedentní,“ řekl pro Times Bruce Reidel, výzkumník z Brookings Institution a bývalý představitel CIA. „A nevykazuje to žádné známky toho, že by tomu Íránci jakkoli účinně čelili.“

Íránské vedení si nyní musí vybrat mezi okamžitou odvetou nebo čekáním do 20. ledna, na novou americkou administrativu, když prezident Donald Trump opustí svou funkci.

„Tyto operace čelí Teheránu agonické volbě mezi přijetím požadavků zastánců tvrdé linie na rychlou odvetu nebo pokusem o nový začátek s méně neúprosně nepřátelskou administrativou nově zvoleného prezidenta Josepha R. Bidena,“ dodaly Timesy.

 

30. 11. 2020 06:55 181 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem