Praha Jeruzalém

Izrael a USA hlasovali proti rozpočtu OSN s odvoláním na financování programů, které jsou antiizraelské a antisemitské.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 1. ledna 2021

Izrael a Spojené státy byly jedinými dvěma zeměmi, které ve čtvrtek hlasovaly proti rozpočtu OSN pro rok 2021, přičemž USA označily za „pobuřující“, že tento světový orgán financuje „antisemitismus, protiizraelské předsudky a nepřátelství vůči svobodě projevu .“

Oba národy vznesly námitky proti položkám 3,2 miliardového rozpočtu, které vyčlenily prostředky k oslavě 20. výročí toho, co izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan nazval „ostudnou a antisemitskou konferencí v Durbanu“.

„Členské státy OSN kvůli dosažení konsensu příliš často opouštějí zásadu účelnosti a integrity,“ tweetovala americká velvyslankyně při OSN Kelly Craftová. „Rozpočet, který byl dnes přijat, odráží tento trend tím, že zahrnuje financování oslavy Durbanské deklarace, čímž se rozšiřuje hanebné dědictví nenávisti, antisemitismu a antiizraelské zaujatosti."

„Po dvaceti letech nezůstává z Durbanské deklarace nic, co by bylo možné slavit nebo podpořit. Je jed,“ řekl Craft.

Světovou konferenci OSN proti rasismu, která se konala v roce 2001 v jihoafrickém městě Durbanu, po jejím skončení mezinárodní právník pro lidská práva Irwin Cotler popsal jako „konferenci rasismu namířenou proti Izraeli a židovskému národu“. Konference vedená proti-izraelským blokem schválila rezoluce, které označily Izrael za „mega-porušovatele lidských práv a jako nového anti-Krista naší doby“, řekl Cotler.

Jak Izrael, tak USA opakovaně vyzývají k reformám v OSN, které by vedly k ukončení antiizraelské předpojatosti, která se vyznačuje opakovaným odsuzováním Izraele.

„Za posledních 20 let se USA důsledně stavěly proti agresivnímu durbanskému procesu. Vyzýváme všechny členské státy OSN, aby hledaly nové prostředky ke konstruktivnímu a inkluzivnímu řešení problému rasismu a rasové diskriminace,“ uvedlo ve svém prohlášení americké ministerstvo zahraničí. „Zejména je pobuřující, že OSN bude v roce 2021 financovat akci na podporu cílů Durbanské deklarace - dokument nasycený antisemitismem, antiizraelskou zaujatostí a nepřátelstvím vůči svobodě projevu.“

„Organizace spojených národů by nikdy neměla sloužit jako platforma pro ty, kteří jsou odhodláni rozdělit a panovat, žel to tak často bývá. Pokud jde o nás, budeme i nadále držet vyšší standard OSN,“ uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

 

03. 01. 2021 06:12 553 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem