Praha Jeruzalém

Abbasův poradce tvrdí, že „osadníci“ požadují demolici Skalního dómu a jeho nahrazení Svatým chrámem.

Autor: Dalit Halevi, 7. ledna 2021 5:05

Mahmoud Habbash, poradce předsedy Palestinské samosprávy (PA) Mahmúda Abbáse pro náboženské a islámské záležitosti, ve středu uvedl, že „výzvy osadníků“ k demolici mešity Skalního dómu na Chrámové hoře představují vážné nebezpečí.

Prohlášení přišlo poté, co oficiální tisková agentura PA Wafa uvedla, že židovské organizace, které podporují stavbu Svatého chrámu na Chrámové hoře, požádaly izraelskou vládu, aby předložila Islámskému nadačnímu oddělení v Jeruzalémě a jordánské vládě návrh na demolici Dómu skály a postavení chrámu na jeho místě.

Habbash ve svém prohlášení uvedl, že „osadníci“, kteří toto přednesli, mají širokou podporu premiéra Benjamina Netanjahua.

Dodal, že se nesmí tyto výzvy ignorovat a že na ně musí Arabové, muslimové a celý svět důrazně reagovat.

Habbash je známý svými štvavými protiizraelskými prohlášeními. V roce 2018 porovnal izraelská omezení přístupu k mešitě Al-Aksá s nacistickými metodami.

V roce 2017 odmítl bezpečnostní opatření, která Izrael přijal po teroristickém útoku na Chrámovou horu, a uvedl, že představují do očí bijící porušení úmluv a rozhodnutí mezinárodních institucí týkajících se statutu Jeruzaléma a jeho svatých míst.

Toho roku Habbash také přednesl kázání, kterého se zúčastnil i sám Abbas, během něhož varoval USA před přesunem velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Učinit tak, řekl tehdy Habbash, by bylo „vyhlášením války“.

 

07. 01. 2021 06:01 419 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem