Praha Jeruzalém

Poté, co během hlasování Kongresu o Bidenově prezidentském vítězství pronikly dovnitř desítky Trumpových příznivců, policie prohlásila, že je Kapitol zajištěn.

Autor: Elad Benari, 7. ledna 2021 6:13

Ve středu během nepokojů, které vypukly na Capitol Hill, zemřeli čtyři lidé, uvedla policie DC.

Mezi mrtvými je jedna žena, která byla postřelena policií a později na následky svých zranění zemřela a tři další, kteří zemřeli na akutní zdravotní problémy.

Policie vyhlásila zabezpečení Kapitolu ve středu kolem 18:00, několik hodin poté, co desítky příznivců prezidenta Donalda Trumpa narušili bezpečnostní perimetr a vstoupili do budovy, když se kongres připravoval na hlasování o potvrzení prezidentského vítězství Joe Bidena.

Podle agentury AP ve středu večer, na zabezpečeném místě, pro představitele sněmovny zaznělo: „Kapitol je bezpečný“.

Zákaz vycházení v hlavním městě oznámený starostkou Muriel Bowser vstoupil v platnost v 18:00.

Incident způsobil evakuaci zákonodárců z budovy v době, kdy Kongres právě diskutoval o výzvách vyvstalých kolem Bidenova vítězství.

Trump později vyzval demonstranty na Capitol Hill, aby se rozešli.

„Vím, že to bolí, vím, že to zraňuje, tyto volby nám byly ukradeny, byly to ujeté volby a každý to ví, zejména ta druhá strana, ale teď musíte jít domů. Musíme tu mít mír, musíme tu mít právo a pořádek, musíme respektovat naše skvělé lidi při prosazování práva a pořádku. Nechceme, aby byl někdo zraněn,“ řekl v krátkém videu, které bylo zveřejněno na jeho twitterovém účtu.

„Šlo o podvodné volby, ale nemůžeme hrát do rukou těchto lidí. Musíme tu mít mír. Tak jděte domů, máme vás rádi, velmi si vás vážím. Vím, jak se cítíte, ale jděte domů, jděte v klidu domů,“ dodal Trump.

Trumpovo video bylo zveřejněno krátce poté, co ho Biden vyzval, aby konal a ukončil to násilí na Kapitolu.

„Scény, které na Kapitolu vidíme, nereprezentují, kým jsme, jde o malou skupinu extremistů. Vyzývám tento dav, aby se stáhl a umožnil demokracii posunout se kupředu,“ řekl Biden.

„Slovo prezidenta je v tomto zásadní . V nejlepším případě může inspirovat. V nejhorším případě štvát. Vyzývám Trumpa, aby nyní šel do televize a hájil ústavu a vyžádal si ukončení tohoto obléhání,“ dodal.

 

07. 01. 2021 06:43 143 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem