Praha Jeruzalém

Netanjahu varoval, že návrat USA k JCPOA by vedl k „noční můře“ v podobě dalších států, které by začaly usilovat o získání jaderné zbraně.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 7. ledna 2021

Premiér Benjamin Netanjahu varoval nastupující Bidenovu administrativu, že USA, které se slepě přihásily k připojení se k íránské jaderné dohodě, že by to mohlo skončit propuknutím závodů ve zbrojení na Blízkém východě a mnoho zemí ohrožených Íránem by se také pokusilo získat jadernou zbraň.

Vysoce postavení demokraté naznačili, že se nově zvolený prezident Joe Biden bude snažit přivést Spojené státy zpět k íránské jaderné dohodě, známé jako Společný komplexní akční plán JCPOA, kterou uzavřela Obamova administrativa v době, kdy byl Biden viceprezidentem.

Tento plán pouze zpomalil íránský jaderný program na maximálně 15leté období, poté ovšem, co dohoda vyprší, umožňuje Íránu neomezené obohacování uranu za účelem výroby materiálu pro jadernou zbraň.

„Pokud se vrátíme zpět k JCPOA, stane se a možná se to už děje, že se bude mnoho dalších zemí na Středním východě snažit vyzbrojit jadernými zbraněmi. To je noční můra a hloupost. Nemělo by se to stát,“ řekl Netanjahu na tiskové konferenci ve své jeruzalémské kanceláři, kde se setkal s ministrem financí USA Stevenem Mnuchinem.

 

„Chci prezidentu Trumpovi poděkovat a spolu s ním vám všem Vám v jeho administrativě za vše, co jste pro mír udělali a děláte. Uskutečnili jste skutečný rozdíl, dosáhli jste jednoho průlomu za druhým a vtáhli jste do kruhu míru SAE, Bahrajn, Maroko a Súdán. Nepochybuji o tom, že budou následovat další arabské a muslimské země,“ uvedl Netanjahu s tím, že Mnuchin přiletěl do Jeruzaléma přímo ze Súdánu, kde tamní vláda oficiálně podepsala Abrahamskou dohodu, aby navázala diplomatické vztahy s Izraelem.

Netanjahu také Mnuchinovi poděkoval za jeho úsilí v oblasti financí a aplikaci tvrdých ekonomických sankcí proti Íránu – tedy jedné z nejhorších zemí v porušování lidských práv, zemi která je považována za hlavního sponzora terorismu.

„Chci také pochválit kampaň maximálního tlaku na Írán. Pod vaším vedením hrálo americké ministerstvo financí klíčovou roli při uplatňování a vymáhání sankcí vůči íránskému režimu,“ dodal Netanjahu.

„Chci vám poděkovat za vaše osobní zapojení do této nesmírně důležité kampaně. Ta musí i nadále trvat a bránit tak Íránu v pokračování jeho agresivní a teroristické kampaně v celém regionu a získání jaderné zbraně.“

 

10. 01. 2021 06:51 231 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem