Praha Jeruzalém

Ve svém televizním projevu ajatolláh Alí Chameneí zakázal dovoz amerických a britských vakcín.

Od: Associated Press, 9. ledna 2021

Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pátek zakázal Íránu dovážet americké vakcíny Pfizer-BioNTech a britské Astrazeneca, což je vnímáno, jako důkaz jeho nedůvěry vůči Západu.

V televizním projevu uvedl, že je dovoz amerických a britských vakcín „zakázán“ a to s odkazem na prudký počet obětí viru v obou zemích.

„Opravdu jim nedůvěřuji“, řekl Chameneí o těchto národech. „Někdy chtějí otestovat své vakcíny v jiných zemích a dodal: „Nejsem optimistou ani ohledně Francie.““

Írán se snaží zastavit nejhorší vlnu viru na Středním východě.

Chameneího prohlášení odráží desetiletí napjatých vztahů mezi Íránem a Západem, které neutichaly ani ve dnech odstupování prezidenta Donalda Trumpa. Obavy vzrostly zvláště v týdnech před jednoročním výročím 3. ledna, kdy USA v Iráku zabily nejvyššího íránského generála.

V době než se 20. ledna stane prezidentem Joseph Biden mladší se vyrojila řada kroků Íránu, které mají zvýšit tlak na USA.

V pondělí začal Írán obohacovat uran na nejvyšší úroveň, od uzavření jaderné dohody se světovými mocnostmi z roku 2015. Za vlády Trumpa v roce 2018 USA od dohody odstoupily a znovu zavedly vůči Íránu sankce.

Biden s několika výhradami dohodu podpořil a očekává se, že se pokusí Írán vrátit k jejímu dodržování.

Poté, co dav loajální k Trumpovi násilně obsadil budovu Kapitolu ve Washingtonu, vysmíval se Chameneí, během svého 50minutového pátečního projevu, přechodu moci v USA a americké politice vůbec.

„Toto je ta jejich demokracie; takto končí jejich volby,“ řekl Chameneí s úšklebkem během svého projevu. Navrhl, aby se USA vrátily před rok 2009, kdy byl zvolen a kdy začaly USA stupňovat napětí.

Chameneí také uvedl, že by Západ měl ukončit „nepřátelské a zrádné“ sankce vůči Íránu a podpořit íránský regionální vliv a raketový program.

Íránská státní televize v pátek také ukázala podzemní tunely a sklady raket na jihu země poblíž strategického Hormuzského průlivu. Írán již dlouho trvá na tom, že je jeho jaderný program mírový.

Pokud jde o virus, íránští představitelé již dříve prohlásili, že dovoz vakcíny Pfizer, která musí být přepravována a skladována při minus 70 stupních Celsia, představuje pro Írán velké logistické problémy.

Írán se snaží zastavit nejhorší vlnu viru na Středním východě, který infikoval téměř 1,3 milionu lidí a zabil téměř 56 000 lidí.

Chameneí však v pátek odsouhlasil dovoz vakcín z jiných „bezpečných“ míst.

Írán také v prosinci prohlásil, že testuje na lidech své vlastní vakcíny. Očekává se, že se produkt dostane na místní trh na jaře.

Írán byl ovšem již několikrát přichycen při lhaní o svých technologických úspěších.

Zastánci tvrdé linie v Íránu se dlouho toužili postavit proti vakcínám vyrobeným v USA. Íránské revoluční gardy v prosinci úplně odmítly použití vakcín zahraniční výroby. Generál Mohammad Reza Naghdi uvedl, že IRG „nedoporučuje injekci žádné cizí vakcíny“ vyvinuté na základě genetického materiálu známého jako nositel RNA (ribunukleové kyseliny), který buňkám zadává pokyny k výrobě proteinů.

Úřady tehdy uvedly, že dárci se sídlem v USA plánují do Íránu dodat desítky tisíc vakcín Pfizer-BioNTech.

Írán si i přes sankce zachovává cesty k možnosti očkování, mimo jiné prostřednictvím své účasti v COVAX. Mezinárodní banky a finanční instituce však dnes odmítají jednat s Íránem ze strachu před americkými tresty vyplývajících z role Íránu při financování a výcviku teroristů na Středním východě, jehož chapadla sahají až do Jižní Ameriky.

 

11. 01. 2021 06:04 108 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem