Praha Jeruzalém

Ministři zahraničí čtyř zemí se setkali v Káhiře a vyzvali USA, aby obnovily zprostředkování mírového procesu na Blízkém východě.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 12. ledna 2021

Francie a Německo v pondělí uvedli, že si přejí, aby USA obnovily svou úlohu zprostředkování mezi Izraelem a Palestinci, ale zopakovali svůj postoj podporující dvoustátní řešení na základě návratu k liniím z roku 1967 a nyní zřetelně zaniklé a nefunkční Arabské mírové iniciativy.

Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian z Francie a německý ministr Heiko Maasof byli v Káhiře hosty egyptského ministra zahraničí Sameh Shoukry a jordánského Aymana Safadiho. Toto fórum je známé jako Minichovská skupina a již dříve se v tomto složení setkávalo, aby její členové diskutovali o tom, jak znovu nastartovat umírající mírový proces na Středním východě.

Ve svém prohlášení vydaném po jednání ministři uvedli, že „odhodlání k řešení palestinsko-izraelského konfliktu na základě dvoustátního uspořádání je nutným požadavkem pro celkový mír v regionu,“ a dodali, že to zahrnuje i „nezávislý a životaschopný Palestinský stát na základě linií ze 4. června 1967 a rezolucí Rady bezpečnosti OSN, existujícího bok po boku se zabezpešeným a uznaným státem Izrael.“

V prohlášení se rovněž uvádí, že mír bude založen na Arabské mírové iniciativě (API), saúdskoarabském plánu z roku 2002, který vyzval arabské státy k normalizaci vztahů s Izraelem až po vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Arabská mírová iniciativa je ovšem zřetelně mrtvá – a to po loňském podpisu Abrahamovských dohod, ve kterých Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Súdán a Maroko oznámili, že normalizují vztahy s Izraelem. Jinými slovy s dali jasně najevo, že nečekají na řešení arabsko-palestinského konfliktu. Navzdory obejití API všechny čtyři islámské země rovněž uvedly, že jsou i nadále odhodlány pomáhat Palestincům.

Avšak vzhledem k tomu, že Egypt a Jordánsko byly prvními dvěma arabskými státy, které uzavřely se sousedním Izraelem mír, uvedli čtyři ministři také, že uznávají, že nedávno podepsané mírové smlouvy „přispívají k řešení palestinsko-izraelského konfliktu na základě dvoustátního řešení k tomu, aby bylo dosaženo komplexního a trvalého míru.“

„Potvzení palestinské záležitosti změní realitu a stav celého regionu k lepšímu,“ řekl egyptský prezident Abdel-Fattah El-Sisi při společném vystoupení čtyř ministrů po jejich setkání pro Al Ahrama a dodal, že to „otevře nové cesty a horizonty regionální spolupráce mezi vládami a národy.“

„Toto (odůvodnění) vychází z reality, kterou Egypt zakusil během svého průkopnického experimentu v regionu tím, že se rozhodl pro mírovou cestu (s Izraelem) a praktikoval ji více než čtyři desetiletí,“ řekl El-Sisi.

S nástupem Joea Bidena do Bílého domu, ministři prohlásili, že „zdůrazňují úlohu Spojených států“ a dodali, že jsou ochotni usilovat o to, aby USA znovu posouvaly jednání kupředu.

Le Drian uvedl, že se příští zasedání tohoto kvartetu bude konat v Paříži.

 

13. 01. 2021 05:50 180 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem