Praha Jeruzalém

Po úspěších Abrahamovských dohod bude nová americká administrativa moci jen těžko zvrátit pokrok dosažený prostřednictvím mírových dohod mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy.

Autor: United with Israel, 17. ledna 2021

Inaugurace Joe Bidena se má konat tuto středu.

S výměnou stráží v Americe svět čeká na to, zda nový vrchní velitel bude pokračovat v mírových dohodách mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy.

Během Trumpovy vlády Izrael podepsal dohody se čtyřmi arabskými státy s muslimskou většinou: Spojenými arabskými emiráty (SAE), Bahrajnem, Súdánem a Marokem. Tyto dohody známé jako Abrahamovské dohody mění celý region.

Podle zpráv Walla News izraelského novináře Baraka Ravida nastupující Bidenova vláda údajně Izraeli řekla, že bude podobné dohody i nadále upřednostňovat.

„Nemyslím si, že je možné zvrátit vztahy, které byly v posledních měsících navázány mezi Izraelem a arabskými státy,“ řekl Ravidovi představitel izraelského ministerstva zahraničí Eliav Benjamin, uvedly Algemeiner.

 

„Jsme v kontaktu Bidenovým aparátem a slyšeli jsme, že jsou pro normalizační proces, že jsou ochotni v něm pokračovat a my na tom s nimi budeme dále pracovat.“

Trumpova administrativa napomohla Abrahamovským dohodám. Ty vyjednal Jared Kushner ve spolupráci s diplomaty z Izraele a arabského světa.

Představují první mírové dohody Izraele s arabskými státy za posledních 25 let.

„Některé jsou připravené víc a některé míň,“ dodal Benjamin podle zpráv The Algemeiner. „Očekávám, že se připojí více zemí - nevím, jestli to bude trvat týdny nebo měsíce, ale bude jich víc.“

 

V prohlášení během své prezidentské kampaně Biden uvedl, že „vítá, že Spojené arabské emiráty a Bahrajn podnikají kroky k normalizaci vztahů s Izraelem… Je dobré vidět, jak ostatní na Středním východě uznávají Izrael a dokonce ho vítají jako partnera.“

Ravid minulý týden uvedl, že Kushner informoval Bidenova poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana o pozicích Trumpovy administrativy na Středním východě.

 

18. 01. 2021 06:40 190 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem