Antony Blinken při slyšení uvedl, že Bidenova administrativa nezvrátí Trumpovo rozhodnutí přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma.
Autor: Elad Benari, 20. ledna 2021 1:31
Blinken, který mluvil k Výboru pro zahraniční vztahy Senátu, byl senátorem Tedem Cruzem (R-TX) dotázán, zda věří, že je hlavním městem Izraele Jeruzalém a zda tam Bidenova administrativa ponechá americké velvyslanectví.
Blinken na obě otázky odpověděl „ano“.
Trump v květnu 2018 přesunul velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž splnil svůj předvolební slib. Tento krok rozhněval Palestinskou samosprávu, která loni podala u Mezinárodního trestního soudu (ICC) proti USA jejímu přemístění velvyslanectví žalobu.
Sám Biden během volební kampaně řekl, že si ponechá americké velvyslanectví v Izraeli v Jeruzalémě, přestože má námitky proti podmínkám, za kterých se je prezident Trump rozhodl přesunout.
Na úterním slyšení dezignovaný ministr také řekl, že bude konzultovat s americkými spojenci možnost znovu vstoupit do jaderné dohody s Íránem.
Blinken uvedl, že jeho přístupem bude využití návratu k jaderné dohodě z roku 2015 jako „platformy“ pro širší dohodu.
Dodal, že by se měla řešit také otázka íránského programu balistických raket, ale poznamenal, že „v tuto chvíli jsme tohoto daleko“.
Americký prezident Donald Trump v květnu 2018 odstoupil od dohody s Íránem z roku 2015 a znovu zavedl vůči Islámské republice sankce.
Írán následně postupně omezil svůj soulad s dohodou z roku 2015. Nedávno oznámil, že obnovil obohacování uranu ve svém podzemním areálu ve Fordow.
O několik dní později zahájil Írán práce na palivu na bázi vysoce obohaceného uranu pro výzkumný reaktor.