Praha Jeruzalém

Antony Blinken při slyšení uvedl, že Bidenova administrativa nezvrátí Trumpovo rozhodnutí přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma.

Autor: Elad Benari, 20. ledna 2021 1:31

Antony Blinken, kandidát zvolený americkým prezidentem Joe Bidenem na post ministra zahraničí, při úterním slyšení uvedl, že Bidenova administrativa nepřemístí americké velvyslanectví z Jeruzaléma.

Blinken, který mluvil k Výboru pro zahraniční vztahy Senátu, byl senátorem Tedem Cruzem (R-TX) dotázán, zda věří, že je hlavním městem Izraele Jeruzalém a zda tam Bidenova administrativa ponechá americké velvyslanectví.

Blinken na obě otázky odpověděl „ano“.

Trump v květnu 2018 přesunul velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž splnil svůj předvolební slib. Tento krok rozhněval Palestinskou samosprávu, která loni podala u Mezinárodního trestního soudu (ICC) proti USA jejímu přemístění velvyslanectví žalobu.

Sám Biden během volební kampaně řekl, že si ponechá americké velvyslanectví v Izraeli v Jeruzalémě, přestože má námitky proti podmínkám, za kterých se je prezident Trump rozhodl přesunout.

„Tento krok se neměl stát v kontextu, ve kterém se tak stalo, měl proběhnout v kontextu širší dohody, která by nám pomohla dosáhnout důležitých ústupků pro mír v celém tomto procesu. Ale teď, když už je to hotové, bych velvyslanectví zpět do Tel Avivu nepřesouval,“ řekl tehdy.

Na úterním slyšení dezignovaný ministr také řekl, že bude konzultovat s americkými spojenci možnost znovu vstoupit do jaderné dohody s Íránem.

„Pokud se Írán vrátí k dodržování dohody, udělali bychom to také,“ řekl Blinken během slyšení Senátní komisi pro zahraniční vztahy.

Blinken uvedl, že jeho přístupem bude využití návratu k jaderné dohodě z roku 2015 jako „platformy“ pro širší dohodu.

„Použili bychom to jako platformu s našimi spojenci a partnery, kteří by byli s námi opět na stejné straně, abychom usilovali o delší a silnější dohodu,“ řekl.

Dodal, že by se měla řešit také otázka íránského programu balistických raket, ale poznamenal, že „v tuto chvíli jsme tohoto daleko“.

Americký prezident Donald Trump v květnu 2018 odstoupil od dohody s Íránem z roku 2015 a znovu zavedl vůči Islámské republice sankce.

Írán následně postupně omezil svůj soulad s dohodou z roku 2015. Nedávno oznámil, že obnovil obohacování uranu ve svém podzemním areálu ve Fordow.

O několik dní později zahájil Írán práce na palivu na bázi vysoce obohaceného uranu pro výzkumný reaktor.

 

20. 01. 2021 05:39 163 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem