Praha Jeruzalém

Zpravodajský web N12 v úterý uvedl, že Netanjahuova žádost „vzbudila na ministerstvu zahraničí a mezi právníky velký hněv“.

Autor: David Isaac, World Israel News, 20. ledna 2021

Předseda vlády Benjamin Netanjahu, který čelí tlaku představitelů osad, z nichž někteří zahájili před jeho kanceláří v Jeruzalémě počátkem tohoto měsíce hladovku, se v úterý snažil prosadit „normalizaci“ několika osad v Judeji a Samaří.

Nicméně poté, co se předseda vlády setkal s odmítnutím v jeho koalici i od ostatních, nepřišla tato záležitost vůbec na jednání vlády.

Ministr obrany Benny Gantz z Modré a Bílé tento krok odmítl a řekl: „Na schůzi vlády v tak citlivém období žádný takto politicky nezodpovědný návrh neprojde.“

Zpravodajský web N12 v úterý uvedl, že Netanjahuova žádost „vzbudila na ministerstvu zahraničí a mezi právníky velký hněv“, protože přichází právě v době, kdy přebírá vládu nová vláda USA.

„Je neuvěřitelné, že se snaží přijmout takto významné rozhodnutí s tak dalekosáhlými důsledky, které by mohly zkomplikovat postavení Izraele na mezinárodní úrovni i s novou Bidenovou administrativou, aniž by se o tom vedla řádná diskuse,“ uvedly zdroje N12.

A navzdory Netanjahuovu tlaku izraelská Rada národní bezpečnosti odmítla tento krok podepsat s tím, že je to právě výhradně vláda, kdo o to může požádat, uvádí zpráva N12.

Podle Netanjahuova plánu by mělo „normalizovaný“ svůj status pět nebo šest osad. To by těmto osadám umožnilo připojit se k izraelské vodovodní a elektrické síti.

Nicméně hrstka osad, s jejichž „normalizací“ vyslovil Netanjahu souhlas, je v očích jejich vůdců příliš málo, ti volají po změně statusu pro 46 osad, v nichž žije asi 25 000 Židů.

Na jejich situaci upozornila média hladovka, a to zejména poté, co se dva z hladovkářů zhroutili a museli být převezeni do nemocnice.

Jeden z nich, Itai Zar, řekl: „Elektřina je strašná. Voda je strašná. Jsme unavení. Dost! Co to má společného s politikou?“

„Chci jen žít jako člověk, šel jsem v sobotu večer do synagogy, protože nebyla voda ... Je tu 25 000 lidí ... Mohlo by to být vyřešeno za sekundu, chceme elektřinu a vodu,“ řekl.

Vůdcové těchto osad hodili toto selhání na krk Netanjahuovi, kterého obvykle podporují.

V úterý jeden z nejvýznamnějších, předseda Rady Ješy, David Elhayani, oznámil, že ve volbách 23. března nebude hlasovat pro Netanjahua, ale podpoří bývalého člena Likudu a člena Knessetu Gideona Saara, který založil novou stranu.

 

21. 01. 2021 05:54 103 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem