Praha Jeruzalém

Íránské ministerstvo zahraničí tvrdí, že k žádným novým jednáním nebo změnám účastníků jaderné dohody se světovými mocnostmi z roku 2015 nedojde.

Od: Arutz Sheva, 31. ledna 2021 2:26

Íránské ministerstvo zahraničí v sobotu odmítlo jakákoli nová jednání nebo změny účastníků jaderné dohody se světovými mocnostmi z roku 2015, uvedla agentura Reuters.

Toto vyjádření přišlo poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že jakákoli nová jednání by měla zahrnovat Saúdskou Arábii.

„Jaderná dohoda je multilaterální mezinárodní dohoda ratifikovaná rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2231, o které nelze vyjednávat a její strany jsou jasné a neměnné,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh.

Ve svých pátečních komentářích, které citovala televize Al Arabiya, Macron zdůraznil potřebu vyhnout se tomu, co označil za chybu vyloučení dalších zemí regionu při vyjednávání dohody z roku 2015.

Khatibzadeh vyzval Macrona, aby „projevil zdrženlivost“ a dodal: „Pokud se francouzští představitelé obávají o své obrovské prodeje zbraní do států Perského zálivu, měli by taději tuto svoji politiku přehodnotit. Francouzské zbraně spolu s dalšími západními zbraněmi způsobují nejen masakrování tisíců Jemenců, ale jsou také hlavní příčinou nestability tohoto regionu.“

Bývalý americký prezident Donald Trump odstoupil od dohody z roku 2015 téměř před třemi lety a znovu zavedl sankce vůči Íránu. Islámská republika následně postupně omezila svůj soulad s dohodou z roku 2015.

Současný prezident Joe Biden vyjádřil přání vrátit se k dohodě z roku 2015 a nedávno pro The New York Times řekl, že se k dohodě z roku 2015 vrátí, pokud se Írán vrátí k jejímu dodržování.

Írán dal jasně najevo, že o původní dohodě nebude znovu jednat. Ministr zahraničí Mohammad Zarif právě minulý týden vyzval Bidena, aby se „vrátil na lepší cestu“ návratem k dohodě z roku 2015, a varoval, že pokud by Washington trval na dalších ústupcích Íránu, byla by tato příležitost promarněna.

Během jednání mezi Íránem a světovými mocnostmi o jaderné dohodě z roku 2015 nad ní vyjádřily Saúdská Arábie a další významné sunnitské státy své znepokojení, protože umožňuje Íránu vyrobit jadernou zbraň – to je pozice, která je v této věci velmi přiblížila k postoji Izraele.

Vláda Saúdské Arábie však nakonec oznámila, že tuto dohodu vítá.

 

01. 02. 2021 05:40 100 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem