Praha Jeruzalém

Hamas dal najevo svůj vztek poté, co Kosovo, pátá muslimská země během pár měsíců, navázalo diplomatické vztahy s Izraelem.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 4. února 2021

Teroristická organizace Hamas se ve středu rozzuřil. Stalo se tak poté, co se Kosovo stalo pátým islámským národem, který navázal mírové diplomatické vztahy s Izraelem po podpisu historické Abrahamské dohody před pěti měsíci ve Washingtonu.

Kosovo se připojilo ke Spojeným arabským emirátům, Bahrajnu, Súdánu a Maroku, které v posledních několika měsících normalizovaly své vztahy s Izraelem, a připojily se k Egyptu a Jordánsku, které s Izraelem uzavřely mír už před desítkami let.

Sedm převážně muslimských zemí v tomto regionu má tedy nyní s Izraelem formálně uzavřeny mírové smlouvy. To teroristickou skupinu Hamas, která nadále vyzývá muslimy po celém světě k vedení svaté války a porážce Izraele, velmi trápí.

„Odsuzujeme a odmítáme podpis dohody o vztazích s okupací i její žádost o otevření velvyslanectví Kosova v Jeruzalémě,“ tweetoval mluvčí Hamasu Hazem Qassem. „Tato žádost porušuje všechny mezinárodní rezoluce a humanitární charty.“

 

„Toto rozhodnutí země, jako je Kosovo, přichází na základě povzbuzení normalizačními kroky, které podnikly některé arabské země,“ uvedl Qassem, frustrovaný tím, že Palestince obešla další muslimská země.

Izraelský ministr zahraničí Gabi Ashkenazi označil navázání vazeb za vzrušující historický krok, když podepsal listiny v Jeruzalémě, zatímco jeho protějšek v Kosovu, ministryně zahraničí Meliza Haradinaj, učinila totéž prostřednictvím videokonference. Aškenazi poté odhalil novou pamětní desku, která bude instalována poté, co Kosovo oficiálně otevře své nové velvyslanectví v Jeruzalémě, hlavním městě Izraele.

„Navázání vztahů mezi Izraelem a Kosovem je důležitým a vzrušujícím historickým krokem, který odráží mnoho změn, které náš region v posledních měsících zažil,“ uvedl Ashkenazi na slavnostním ceremoniálu u příležitosti navázání diplomatických vztahů.

 

„Kosovo se dnes oficiálně připojuje ke kruhu zemí, které usilují o mír a stabilitu a uznávají Izrael a Jeruzalém jako jeho hlavní město.“

„Rozhodnutí Kosova vstoupit do kruhu zemí bojujících proti antisemitismu, které přijaly definici antisemitismu IHRA, je nezvratným důkazem důležitého spojenectví mezi našimi národy a kulturami,“ řekl a dodal: „Upřímně doufám, že bude Kosovo i nadále pokračovat v této cestě za dosažením míru a boje proti extremismu a pokročí také v uznání Hizballáhu a všech jeho poboček za teroristy.“

 

07. 02. 2021 05:56 213 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem