Saúdové využívali tuto ofenzívu ke konfrontaci s teroristickým zástupcem Íránu, který se pokouší vyvinout jadernou bombu.
Od: World Israel News a AP, 6. února 2021
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa označila Houthíje za zahraniční teroristickou organizaci.
Biden uvedl, že jde o část obnovy amerického důrazu na diplomacii.
Jemenský obrat je jedním z řady kroků, které Biden ve čtvrtek oznámil a které podle něj znamenají zásadní změnu směru zahraniční politiky USA. Toto proběhlo poté, co se předchozí republikánské i demokratické vlády postavily na stranu Saúdů.
Bidenova administrativa také říká, že Saúdské Arábii pomůže posílit obranu proti vnějším útokům v rámci udržování klíčových bezpečnostních, protiteroristických a vojenských vazeb s ní – tedy se svým strategickým partnerem a světovým ropným gigantem.
Saúdská státní média se ve čtvrtek zaměřila na tuto část Bidenova oznámení.
Kromě pokusů vyvinout jadernou bombu Írán financuje, cvičí a bojuje po boku skupin teroristických zmocněnců, kteří ohrožují Střední východ, včetně Hútíů v Jemenu.
Mezi další íránské teroristické zástupce patří Hizballáh v Libanonu a Sýrii a Hamás a Palestinský islámský džihád v Gaze.
Nedávné zprávy rovněž odhalily úlohu Íránu ve prospěch teroristické skupiny Al-Káida, která spáchala teroristické útoky z 11. září na Ameriku v roce 2001.
Podle bývalého amerického ministra zahraničí Mika Pompea je Írán „novým domovem“ této džihádistické sítě.
Jemen, biblické království Sáby, má jedno z nejstarších nepžetržitě osídlených měst na světě - více než 2 000 let staré Sanaa - spolu s mrakodrapy z nepálených cihel a strašidelně krásnou krajinou strmých, vyprahlých hor.
Nicméně deskády mizerných jemenských vlád vystupňovaly dělení na frakce a zastavily vývoj v zemi a roky konfliktů vedly k rostoucí intervenci Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Íránu.
Americká pomoc zaměřená na saúdskoarabské velení a řízení měla minimalizovat civilní ztráty při náletech vedených Saúdskou Arábií. Ale toto bombardování od té doby zabilo mnoho jemenských civilistů, včetně školáků v autobuse a rybářů na jejich lodích. Ti, kdo přežili, pak ukazovali fragmenty bomb vyrobených Američany.
Jemenská aktivistka Tawakkol Karman, spolunositelka Nobelovy ceny míru za rok 2011 za roli v neúspěšném povstání Arabského jara, vyzvala Bidena, aby se i nadále podílel na mírových snahách v Jemenu.
„Hlubší angažovanost USA - a odmítnutí stát na straně diktátorů, kteří se kvůli demokratickým změnám rozhodli pro krveprolití - je zásadní k tomu, aby se jemenský lid mohl vrátit k projektu demokracie“, který přerušily bojující strany uvnitř i vně Jemenu, uvedla Karman ve svém prohlášení .
Biden ve čtvrtek vyzval k příměří, otevření humanitárních kanálů umožňujících více dodávek pomoci a návrat k dlouhodobě zastaveným mírovým rozhovorům.
Ukončení americké podpory ofenzívy neovlivní žádné americké operace proti Al-Káidě na Arabském poloostrově nebo skupině AQAP, uvedl poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Podle posledního z několika saúdských gest vůči Bidenově administrativě ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že království podmíněně propustilo dva saúdsko-americké občany zadržené při represích proti tamní občanské společnosti a snížili jejich trest na třetinu – Dr. Walid Fitaihi byl odsouzen za „neposlušnost“ vůči vládě.
Biden také oznámil volbu Timothy Lenderkinga jako zvláštního vyslance pro Jemen.
Lenderking byl zástupcem náměstka ministra zahraničí v sekci Středního východu tohoto oddělení. Kariérní člen zahraniční služby působil v Saúdské Arábii, Kuvajtu a dalších zemích na Středním východě a jinde.