Praha Jeruzalém

Saúdové využívali tuto ofenzívu ke konfrontaci s teroristickým zástupcem Íránu, který se pokouší vyvinout jadernou bombu.

Od: World Israel News a AP, 6. února 2021

Prezident Joe Biden ve čtvrtek oznámil, že USA končí s podporou pětileté saúdskoarabské vojenské ofenzívy v Jemenu, jejímž cílem bylo čelit houthijské islámské extremistické skupině podporované Íránem.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa označila Houthíje za zahraniční teroristickou organizaci.

Biden uvedl, že jde o část obnovy amerického důrazu na diplomacii.

„Tato válka musí skončit,“ řekl Biden diplomatům při své první návštěvě ministerstva zahraničí jako prezident s tím, že konflikt způsobil „humanitární a strategickou katastrofu.“

Jemenský obrat je jedním z řady kroků, které Biden ve čtvrtek oznámil a které podle něj znamenají zásadní změnu směru zahraniční politiky USA. Toto proběhlo poté, co se předchozí republikánské i demokratické vlády postavily na stranu Saúdů.

Bidenova administrativa také říká, že Saúdské Arábii pomůže posílit obranu proti vnějším útokům v rámci udržování klíčových bezpečnostních, protiteroristických a vojenských vazeb s ní – tedy se svým strategickým partnerem a světovým ropným gigantem.

Saúdská státní média se ve čtvrtek zaměřila na tuto část Bidenova oznámení.

„Vítáme deklarovaný závazek prezidenta Bidena spolupracovat s přáteli a spojenci na řešení konfliktů a řešení útoků z Íránu a jeho zástupců v regionu,“ tweetoval saúdský princ Khalid bin Salman, syn krále Salmána a náměstka ministra obrany.

Kromě pokusů vyvinout jadernou bombu Írán financuje, cvičí a bojuje po boku skupin teroristických zmocněnců, kteří ohrožují Střední východ, včetně Hútíů v Jemenu.

Mezi další íránské teroristické zástupce patří Hizballáh v Libanonu a Sýrii a Hamás a Palestinský islámský džihád v Gaze.

Nedávné zprávy rovněž odhalily úlohu Íránu ve prospěch teroristické skupiny Al-Káida, která spáchala teroristické útoky z 11. září na Ameriku v roce 2001.

Podle bývalého amerického ministra zahraničí Mika Pompea je Írán „novým domovem“ této džihádistické sítě.

Jemen, biblické království Sáby, má jedno z nejstarších nepžetržitě osídlených měst na světě - více než 2 000 let staré Sanaa - spolu s mrakodrapy z nepálených cihel a strašidelně krásnou krajinou strmých, vyprahlých hor.

Nicméně deskády mizerných jemenských vlád  vystupňovaly dělení na frakce a zastavily vývoj v zemi a roky konfliktů vedly k rostoucí intervenci Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Íránu.

Obamova administrativa v roce 2015 podpořila Saúdskou Arábii v její leteckou kampani zaměřené proti jemenským rebelským Houthiům, kteří zabírali stále větší území, včetně Sanaa. Houthíové zahájili několik útoků pomocí dronů a raket hluboko do vnitra Saúdské Arábie.

Americká pomoc zaměřená na saúdskoarabské velení a řízení měla minimalizovat civilní ztráty při náletech vedených Saúdskou Arábií. Ale toto bombardování od té doby zabilo mnoho jemenských civilistů, včetně školáků v autobuse a rybářů na jejich lodích. Ti, kdo přežili, pak ukazovali fragmenty bomb vyrobených Američany.

Tato omezená válka nedokázala vytlačit Houthíje, pouze pak pomohla prohloubit hlad a chudobu. Odborníci na mezinárodní právo tvrdí, že jak země Perského zálivu, tak Houthíové se dopouštěli závažného porušování práv.

Jemenská aktivistka Tawakkol Karman, spolunositelka Nobelovy ceny míru za rok 2011 za roli v neúspěšném povstání Arabského jara, vyzvala Bidena, aby se i nadále podílel na mírových snahách v Jemenu.

„Hlubší angažovanost USA - a odmítnutí stát na straně diktátorů, kteří se kvůli demokratickým změnám rozhodli pro krveprolití - je zásadní k tomu, aby se jemenský lid mohl vrátit k projektu demokracie“, který přerušily bojující strany uvnitř i vně Jemenu, uvedla Karman ve svém prohlášení .

Mluvčí OSN Stephane Dujarric uvedl, že americká akce poskytne větší prostor a více naděje „nejen rozhovorům, ale co je důležitější, větší naději obyvatelům Jemenu.“

Biden ve čtvrtek vyzval k příměří, otevření humanitárních kanálů umožňujících více dodávek pomoci a návrat k dlouhodobě zastaveným mírovým rozhovorům.

Biden také oznámil ukončení „relevantního“ prodeje zbraní USA, ale neposkytl žádné podrobnosti o tom, co to přesně znamená. Jeho administrativa již uvedla, že pozastavuje obchod se zbraněmi se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty, které jsou hlavním partnerem Saúdské Arábie v její jemenské ofenzívě, ve výši miliard dolarů.

Ukončení americké podpory ofenzívy neovlivní žádné americké operace proti Al-Káidě na Arabském poloostrově nebo skupině AQAP, uvedl poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Podle posledního z několika saúdských gest vůči Bidenově administrativě ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že království podmíněně propustilo dva saúdsko-americké občany zadržené při represích proti tamní občanské společnosti a snížili jejich trest na třetinu – Dr. Walid Fitaihi byl odsouzen za „neposlušnost“ vůči vládě.

Týden trvající Bidenova vláda dala jasně najevo, že je její prioritou posun postoje k jemenské válce a k Saúdské Arábii v oblasti jemenské ofenzívy a dalšímu porušování práv. Mezi další opatření pak patří revize zařazení Houthíjů mezi teroristické skupiny, kam je zařadila Trumpova administrativa. Kritici tohoto postupu totiž tvrdí, že toto označení za teroristy brání dodávkám humanitární pomoci Jemencům.

Biden také oznámil volbu Timothy Lenderkinga jako zvláštního vyslance pro Jemen.

Lenderking byl zástupcem náměstka ministra zahraničí v sekci Středního východu tohoto oddělení. Kariérní člen zahraniční služby působil v Saúdské Arábii, Kuvajtu a dalších zemích na Středním východě a jinde.

 

08. 02. 2021 05:41 86 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem