Praha Jeruzalém

Nepřátelství Severní Koreje vůči židovskému státu je až mysteriózní, dokud neuslyšíte šokující, titěrný a naprosto malicherný důvod, který za ním stojí.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 15. února 2021

Demokratická lidová republika Severní Korea, jeden z nejbrutálnějších totalitních režimů na světě, také dlouhodobě vystupuje proti Izraeli. Země východní Asie vyjadřuje nepřátelství vůči židovskému státu mimo jiné tím, že zásobuje nepřátele Izraele – zejména Írán – technologiemi balistických raket. Severní Korea byla také obviněna z pomoci Íránu při vývoji jaderných zbraní.

Důvod Severní Koreje, že tolik nenávidí Izrael, nemusí mít původ v bitvě ideologií mezi komunismem a kapitalismem, ale v pohmožděné pýše jednoho ze severokorejských národních sportovních týmů, který před více než 60 lety na významném mezinárodním turnaji vedl – a ze svého epického selhání obvinil Izrael.

Izraelský novinář Boaz Arad tweetoval, že když Severní Koreu jménem izraelského zpravodajského webu Ynet navštívil, odhalil šokující, titěrný a naprosto malicherný důvod, proč Severní Korea nenávidí Izrael, uvedl web Israellycool.

Podle Arada nenávist pochází z mistrovství světa ve fotbale 1966, které se konalo v Anglii, kde se kvalifikovala i smolná Severní Korea.

Severokorejci překvapivě postoupili do čtvrtfinále a vypadalo to, že jsou ve svém zápase s velmocenským Portugalskem na cestě k senzačnímu vítězství. V první polovině drželi Severokorejci nad Portugalci, historicky jednou z nejlepších fotbalových zemí na světě, šokující vedení 3: 0.

Portugalská fotbalová hvězda Eusébio se této příležitosti chopil a dal čtyři góly za sebou – Portugalsko se tedy ujalo vedení a José Augusto přidal v 78. minutě pátý gól a uzavřel výhru na 5: 3.

„Ukázalo se, že Severní Koreji nešlo o to, že by je o vítězství připravil Eusébio, za svoji prohru totiž obvinila rozhodčího a ten, kdo tento osudový zápas pískal, byl zesnulý izraelský fotbalový rozhodčí Menachem Ashkenazi,“ tweetoval Arad.

A tyto pocity přetrvávají dodnes, pokračoval Arad.

„Tento incident je v národním vědomí Severokorejců je tak hluboce zakořeněný, že když chtějí na fotbalových zápasech místní ligy nadávat rozhodčímu ... prostě na něj řvou, že je „izraelský rozhodčí,““ řekl Arad

 

„V korejštině to zní takto: „Ai-su-ra-al-shim-pan-wen.“ Pokud se tedy chystáte navštívit Pchjongjang, nemluvte s nimi o fotbalu!“ Radí Arad.

 

16. 02. 2021 06:05 381 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem