Praha Jeruzalém

PA loni připsala teroristům na odměny 517 milionů šekelů, ale v roce 2021 to bude díky novému izraelskému zákonu o krácení plateb za vraždy, znemožněno.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 22. února 2021

Palestinská samospráva, v rámci své politiky placení za vraždy, vyplatila v loňském roce minimálně 512 milionů šekelů (157 milionů dolarů). Podle těchto pravidel jsou odsouzeným palestinským teroristům a jejich rodinám poskytovány měsíční stipendia, uvedly v pondělí Palestinian Media Watch.

Tyto platby činily 3,25% rozpočtu PA na rok 2020, přičemž platy šly teroristům ve vězení v izraelských věznicích, těm, kdo již byli propuštěni a rodinám „mučedníků“, včetně sebevražedných atentátníků, uvádí Palestinian Media Watch v nové studii. Tato jeruzalémská nevládní organizace sleduje, co Palestinci říkají arabsky a překládá to do angličtiny.

Ředitel odboru právních strategií PMW Maurice Hirsch stál v čele izraelské protiteroristické legislativy, která vstoupila v platnost 30. prosince 2020 a která zakazuje „jakoukoli bankovní transakci, jejímž účelem je výplata odměny za teroristický čin“, a jakákoli palestinská banka, která by tak učinila, se vystavuje právním postihům.

Hirsch uvedl, že se tato legislativa zdá být funkční, protože PA soustředila teroristické platby za leden a únor ještě do prosince – tedy před vstupem nového zákona v platnost.

„PA doposud teroristům v roce 2021 nevyplatila žádné platy,“ řekl Hirsch pro World Israel News. „Za leden a únor je vyplatila předem v prosinci, protože nevědí, jak můj nápad obejít.“

Palestinci jsou rovněž tlačeni snížením financování ze strany americké vlády v důsledku „Taylor Forceho“ zákona, který vstoupil v platnost v roce 2018 a blokuje americké financování PA, pokud nezastaví platby teroristům. Návrh zákona byl pojmenován po americkém postgraduálním studentovi Tayloru Forcem, který byl v roce 2016 během své studijní cesty do Izraele zavražděn Palestincem.

Forceho palestinský vrah byl zabit policií, ale protože je tento vrah Palestinci považován za „mučedníka“, vyplácí se jeho rodině měsíční důchod ve výši několikanásobku průměrné měsíční palestinské mzdy.

Výzkum PMW také ukázal, že se v roce 2020 PA pokusila skrýt své platby teroristickým vězňům převodem přes miliardu šekelů na OOP, z čehož 512 milionů šekelů bylo vyplaceno teroristům.

Šéf PA Mahmoud Abbas se opakovaně zavázal, navzdory izraelským a americkým zákonům, které výrazně snížily financování Palestincům a způsobily finanční krizi, pokračovat v platbách palestinským teroristům a jejich rodinám.

„Nenecháme nikoho zasahovat do našich peněz,“ řekl Abbas. „Jsou to naši mučedníci, vězni a zranění a my je budeme nadále platit. Tyto platby jsme zahájili v roce 1965.“

 

23. 02. 2021 05:45 170 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem