Praha Jeruzalém

V poselství pro Írán, který hrozí zničením židovského státu, se Netanjahu dovolával biblického příběhu Purim a pádu ničemného Hamana, který usiloval o zničení židovského národa.

Autor: Aryeh Savir, TPS, 23. února 2021

V úterý při státní vzpomínkové slavnosti na počest sionistického hrdiny Josefa Trumpeldora a jeho kamarádů, kteří v roce 1920 padli na obranu židovské osady Tel Hai na severu, Netanjahu prohlásil: „V předvečer Purim, bych rád těm, kteří usilují o naše životy, tedy Íránu a jeho zástupcům na Středním východě, řekl: před 2 500 lety se jiný perský darebák pokusil zničit židovský lid a stejně jako tehdy selhal on, selžete dnes i vy. Nedovolíme, aby váš extremistický a agresivní režim získal jadernou zbraň.“

Purim, který se letos slaví od čtvrtka do neděle, vyobrazuje a připomíná záchranu židovského lidu před Hamanem, úředníkem perské říše achajmenovců, který plánoval vyhladit židovský lid a selhal, jak je popsáno v knize Ester.

„Nedovolíme, aby váš extremistický a agresivní režim získal jadernou zbraň,“ uvedl Netanjahu. „Neušli jsme mnohatisíciletou cestu generací zpět do země Izrael, abychom umožnili poblázněnému režimu ajatolláhů ukončit příběh vzkříšení židovského národa.“

 

Netanjahu odmítl obnovenou dohodu s Íránem a zdůraznil, že Izrael „se nespoléhá na žádnou dohodu s extremistickým režimem, jako je ten váš. Podstatu dohod s extremistickými režimy, jako je váš, jsme již viděli v minulém století i v tomto století se severokorejskou vládou. S dohodou nebo bez dohody – uděláme vše pro to, abyste jadernou zbraň nezískali.“

Netanjahuova varovná slova zazněla jen několik hodin poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Írán bude pokračovat v 20% obohacování uranu a jeho obohacování zvýší až na 60% „na základě potřeb země“.

„Ten klaun globálního sionismu (Netanjahu) říká, že nedovolí Íránu získat jadernou zbraň, je však třeba říci, že kdyby se Islámská republika rozhodla (atomovou) bombu mít, sionisté a mocnosti větší než oni by tomu nedokázali nijak zabránit,“ řekl.

Mezitím mluvčí íránské Nejvyšší rady pro národní bezpečnost (SNSC) Keivan Khosravi v pondělí oznámil, že země ukončí dobrovolné naplňování Dodatkového protokolu ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní a kontroly jaderného watchdogu OSN nad rámec dohody o zárukách z 23. února.

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi byl o rozhodnutí Íránu zastavit inspekce informován během své návštěvy v Teheránu.

 

24. 02. 2021 05:38 206 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem