Praha Jeruzalém

Pentagon říká, že údery byly odvetou za raketový útok v Iráku na začátku tohoto měsíce.

Autor: Elad Benari, 26. února 2021 3:00

Spojené státy ve čtvrtek provedly letecký úder v Sýrii proti strukturám náležejícím íránským milicím, informovali agenturu Reuters dva představitelé (US administrativy).

Tento úder přichází po sérii nedávných raketových útoků na americké cíle v Iráku. Schválil ho prezident Joe Biden, uvedli nejmenovaní představitelé.

Pentagon uvedl, že tyto údery byly odvetou za raketový útok v Iráku na začátku tohoto měsíce, při kterém zahynul jeden civilní dodavatel a zranil člena služby USA a další koaliční jednotky.

„Tato přiměřená vojenská reakce byla provedena společně s diplomatickými opatřeními, včetně konzultací s koaličními partnery,“ uvedl podle agentury Associated Press hlavní mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Operace vysílá jednoznačnou zprávu: Prezident Biden bude jednat v zájmu ochrany amerického a koaličního personálu. Zároveň jsme postupovali obezřetně a jejím cílem je deeskalovat celkovou situaci ve východní Sýrii a Iráku,“ dodal Kirby.

Řekl, že americké letecké údery „zničily několik zařízení v místě hraniční kontroly a využívaných řadou militantních skupin podporovaných Íránem“.

Raketové útoky se od americké eliminace špičkového íránského generála Qassema Soleimaniho v lednu pravidelně zaměřovaly na irácké základny i na opevněnou Zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí americké velvyslanectví.

Bývalý americký prezident Donald Trump varoval Islámskou republiku před dalšími útoky na americké zájmy v Iráku a řekl: „Několik přátelských zdravotních rad pro Írán: Pokud bude zabit jediný Američan, bude za to zodpovědný Írán. Nechte si to projít hlavou.“

 

26. 02. 2021 05:39 132 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem