Praha Jeruzalém

Školní učebnice v Turecku zanechávají termínu „lid knihy“ a označují Židy a křesťany jako „nevěřící“.

Autor: Cnaan Liphshiz, JTA, 4. března 2021, 20:42

Školní učebnice v Turecku za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byly revidovány tak, aby podle nové studie označovaly Židy a křesťany za „nevěřící“.

Zatímco předchozí učebnice uváděly členy těchto náboženství jako „lid knihy“, učebnice jako například „Základní náboženské znalosti“, vydaná po roce 2017, která je součástí povinného kurikula tureckých základních škol, přešly k tomu, aby je nazývaly takto pejorativně, uvádí studie watchdogu IMPACT-se zveřejněná ve čtvrtek.

Za Erdogana však byly zavedeny studie holocaustu, díky nimž je Turecko po Ázerbajdžánu druhou zemí s muslimskou zemí, která zahrnuje genocidu jako součást povinného vzdělávacího programu. Erdogan se opakovaně dovolával holocaustu, když hovořil o dnešním zacházení s muslimy v Evropě.

Podle Marcusa Sheffa, generálního ředitele IMPACT-se, se změny shodují s radikalizací na tureckých školách po neúspěšném puči proti Erdoganovi, vůdci Islámské strany spravedlnosti a rozvoje, v roce 2016.

„Školní knihy byly vyzbrojeny Erdoganovými pokusy o islamizaci turecké společnosti a návrat do nostalgického věku turecké nadvlády,“ napsal Sheff a dodal, že jeho skupina v rámci své studie identifikovala „zvýšenou démonizaci Izraele a antisemitské aspirace“.

Jedna kniha s názvem „Současné turecké a světové dějiny“ uvádí, že se Izrael snaží „rekonstruovat Šalamounov chrám“ na hoře Sion v Jeruzalémě. Další obviňuje židovskou školní síť Aliance a sportovní sdružení Maccabi z práce proti tureckému hnutí za národní nezávislost.

Konflikt Izraele s Palestinskou samosprávou, jejíž obyvatelé jsou označováni jako „muslimové“, je popisován jako náboženská válka, kde je Izrael agresorem.

 

05. 03. 2021 05:24 118 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem