Praha Jeruzalém

„Specifické projekty“ již byly projednávány.

Od: JNS, 14. března 2021

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek prozradil, že Spojené arabské emiráty, s nimiž Izrael v září podepsal mírovou dohodu, plánují v zemi investovat 10 miliard dolarů.

Během tiskové konference se svými maďarskými a českými protějšky v Jeruzalémě Netanjahu uvedl, že izraelská ekonomika díky investici „udělá skok vpřed“ a že o „konkrétních projektech“ se již diskutuje.

Tisková konference se konala jen několik hodin poté, co byla zrušena plánovaná návštěva Spojených arabských emirátů kvůli zpoždění při získávání jordánského povolení k průletu jeho vzdušným prostorem. Podle prohlášení Netanjahuova úřadu bylo zpoždění spojeno se zrušením plánované návštěvy jordánského korunního prince na Chrámové hoře z důvodu neshody ohledně bezpečnostních opatření.

„Trvalo nám dobrých pár hodin, než jsme to s Jordanem napravili,“ řekl. „Můžeme létat a já mohu létat nad Jordánskem, ale (kvůli zpoždění), dokud nebylo dosaženo této koordinace, nebyla dnešní návštěva možná,“ dodal.

„Právě jsem proto mluvil s šejkem Mohammedem bin Zayedem, velkým vůdcem SAE a dohodli jsme se na třech věcech: Zaprvé, brzy provést další návštěvu, zadruhé, podporovat „Zelený pas“ mezi Izraelem a SAE a zatřetí – a to je pro občany Izraele velmi důležitá zpráva – týkající se záměru Spojených arabských emirátů investovat různými prostředky ohromující částku 10 miliard dolarů v Izraeli,“ uvedl.

Ve čtvrtek, ještě před těmito vyjádřeními, otevřela Česká republika, při slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastnili český premiér Andrej Babiš a izraelský ministr zahraničí Gabi Ashkenazi,  pobočku svého izraelského velvyslanectví v Jeruzalémě.

 

15. 03. 2021 05:40 95 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem