Praha Jeruzalém

Dvě rodiny tady přišly po dvou dětech, přičemž nejmladšímu z těchto chlapců bylo pouhých devět let.

Od: Associated Press, 1. května 2021

Mezi oběťmi zabitými při katastrofě na náboženském festivalu v severním Izraeli bylo nejméně 10 dětí a dospívajících mladších 18 let. Údaje vychází se seznamu jmen zveřejněných v sobotu, kdy pokračovala identifikace obětí této nejsmrtelnější izraelské civilní katastrofy.

Mezi zabitými byli také čtyři Američané, Kanaďan a muž z Argentiny. Dvě rodiny tady přišly po dvou dětech. Nejmladší oběti bylo devět let.

Páteční tragédie přerušila každoroční festival Lag BaOmer na izraelské hoře Meron.

Tento festival přilákal asi 100 000 lidí k dosud největšímu setkání tohoto druhu, protože to izraelská úspěšná očkovací kampaň umožnila.

Když jednu z akcí na festivalu začalo opouštět velké množství lidí, tlačili se všichni úzkou chodbou podobnou tunelu, která se svažovala dolů a končila řadou schodů. Podle svědků byla podlaha kluzká, politá vodou a džusem. Někteří v davu na ní uklouzli a ti za nimi popadali na ty na zemi.

Podle několika zpráv bylo ještě před zahájením židovského soboty, v pátek při západu slunce, identifikováno 32 ze 45 obětí.

Z nich bylo 22 pohřbeno už před sobotou. Identifikace zbývajících obětí a zbylé pohřby byly obnoveny po západu slunce.

Šestnáct lidí zůstalo hospitalizováno, tří leží v nemocnicích ve vážném stavu.

Lag BaOmer je lidový festival, který připomíná rabína Šimona Bar Yochai, mudrce a mystika z 2. století, který je pohřben na hoře Meron. Davy lidí zapalují ohně, tančí a v rámci oslav také slavnostně hodují. Po celé zemi, dokonce i v sekulárních oblastech, se na grilování a zapalování ohňů v lesích a parcích, scházejí různé skupiny lidí.

 

02. 05. 2021 06:21 105 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem