Praha Jeruzalém

Videozáznam z ulice v Gaze zachytil hovor správce věžáku ve čtvrti Rimal, který právě přijal telefonát z Izraele.

Od: Red Zah, Aktualne.cz, 15.5.2021

Džamalu Nasmanovi oznámili, že lidé v domě mají dvě až tři hodiny na vystěhování. Pak dojde k útoku. Podle Izraelců budovu využívali palestinští radikálově z hnutí Hamás, které v posledních dnech ostřeluje židovský stát stovkami raket denně.

"Ano, jistě. Počkám na váš úder. A pak ještě na dva další zásahy," je slyšet na záznamu Nasman. Poté Izraelcům nahlásí, že všichni opustili budovu. V daný čas pak přišel avizovaný nálet a z věžáku zbyly ruiny.

Nasman později agentuře Reuters řekl, že ho izraelský důstojník v telefonátu předem varoval, že 13patrový dům, o který se stará, bude terčem leteckého úderu. Izrael tvrdí, že z obytné budovy Hamás řídil zpravodajské a vojenské operace proti židovskému státu. "Cítil jsem se zničený. Čtyři roky jsme dům stavěli, dvacet let jsem v něm žil, pak je to mrknutím oka pryč," popsal pocity Nasman agentuře Reuters.

Ne vždy Izrael varuje předem, když útočí na to, co považuje za vojenský cíl, píše agentura Reuters. Izrael podle ní tvrdí, že se tímto způsobem snaží chránit životy civilistů. Obviňuje zároveň Hamás z využívání civilních oblastí k provádění operací, jako je právě plánování útoků nebo odpalování raket na izraelská města.

Obyvatelé Gazy tvrdí, že cílem izraelských akcí je potrestat obyčejné Palestince, nejen radikály z Hamásu. Podle nich je většina míst zasažena bez předchozího varování. Přesto se podle Reuters používá varování civilního obyvatelstva častěji než v minulosti.

"Vybíráme hlavice s nezbytnou smrtonosností, abychom zasáhli ty, u kterých potřebujeme, aby dostali zásah, a aby se snížil dopad na ostatní," uvedl izraelský zdroj, který s agenturou Reuters hovořil pod podmínkou anonymity. Dodal, že útokům předchází pečlivá zpravodajská příprava.

 

16. 05. 2021 06:17 264 Daniel Žingor Zdroj: Aktualne.cz

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem