Praha Jeruzalém

Přibližně 2 000 účastníků pochodu varovalo, že Izrael v tichosti „prohrává válku“ o Oblast C.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 22. června 2021

Přibližně 2 000 lidí v pondělí na více než desítce pochodů po celé Judeji a Samaří protestovalo proti tichému souhlasu vlády s nezákonným palestinským zabíráním státní půdy v regionu, informují hebrejsky psaná média.

Převážně národnostně orientovaní účastníci pochodovali s izraelskými vlajkami na 14 místech, včetně hebronských kopců, Guš Ecionu u Jeruzaléma a bloku Šiló v západním Benjaminu.

„Budoucnost našeho státu a jeho hranic je na našich bedrech a my tuto frontu za žádných okolností neopustíme,“ prohlásil na jednom z těchto pochodů šéf okresu Benjamin Jisrael Ganz.

 

„Je to válka, kterou denně prohráváme,“ dodal. „Palestinská samospráva organizovaně dobývá státní území v našem srdci. Vytvářejí nárazníkové zóny a bez problémů zabírají strategické oblasti.“

Ganzova obvinění podporuje zpráva, kterou zhruba před dvěma týdny zveřejnila předchozí vláda a která podrobně popisuje masivní zábory půdy Palestinskou samosprávou jak v oblastech pod její kontrolou, tak v částech Judska, Samaří a údolí Jordánu, které jsou souhrnně označovány jako oblast C, jež je údajně plně pod izraelskou civilní a vojenskou kontrolou.

Asi 100 lidí pochodovalo k rodící se komunitě Evyatar v Samaří, kterou je IDF odhodlána do konce měsíce zbourat. Podle armády byla postavena nelegálně a „narušila bezpečnostní stabilitu v oblasti“.

Její obyvatelé, kteří se proti vystěhování odvolají k Nejvyššímu soudu, mají mapy, které podle nich dokazují, že pozemek patří státu. Navíc je proti nim selektivně uplatňován zákon proti nelegální výstavbě, tvrdí.

Podle jejich právníků je v Oblasti C více než desetkrát více nelegálních palestinských sídel než těch izraelských (800 versus 74) a zatímco proti židovským komunitám bylo doposud vydáno 15 demarkačních příkazů, proti palestinským komunitám byly vydány pouze dva – které ovšem byly následně zrušeny.

Palestinci proti těmto pochodům na několika místech Samaří protestovali. Poblíž Avigajilu v jihohebronských kopcích se k palestinské demonstraci, která se konala v těsné blízkosti pochodu vycházejícího z izraelské obce, připojili levicoví aktivisté a anarchisté. IDF a policie obě skupiny oddělily dříve, než došlo k jejich střetu.

Premiér Naftali Bennett dlouhodobě vyzývá k uplatnění izraelské svrchovanosti na Oblast C. V ní se nachází naprostá většina židovských osad za takzvanou zelenou linií a pouze čtyři procenta palestinského obyvatelstva, které by se podle Bennettových představ měly, pokud si to budou přát, stát plnoprávnými izraelskými občany.

 

23. 06. 2021 06:00 355 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem