Praha Jeruzalém

Izraelské ministerstvo zahraničí odsoudilo výroky Alexandra Lukašenka o Židech, před kterými se svět „plazí“.

Od: United With Israel a World Israel News, 7. července 2021

Izraelské ministerstvo zahraničí odsoudilo výroky běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o tom, že se svět kvůli holokaustu „plazí“ před Židy.

Ministerstvo označilo Lukašenkovy výroky u památníku padlých vojáků z druhé světové války za „nepřijatelné“ a předvolalo si k jednání chargé d'affaires běloruského velvyslanectví v Tel Avivu.

Běloruský silák v sobotu při projevu na oslavě Dne nezávislosti v hlavním městě Minsku řekl: „Židům se podařilo donutit svět, aby si připomínal holocaust. Celý svět se před nimi plazí a ustupuje jim. Bojí se říci jediné nemístné slovo.“

 

Dodal: „Z naší strany jsme jako tolerantní a laskaví nechtěli nikomu ublížit a nechali věci dojít až do bodu, kdy začali ubližovat nám.“

Lukašenko je prezidentem Běloruska od rozpadu Sovětského svazu v roce 1994 a často je označován za „posledního evropského diktátora“. V roce 2020 vyhrál volby, které byly všeobecně považovány za zmanipulované; při následných protivládních protestech bylo zatčeno 35 000 lidí.

Východoevropský stát je v izolaci od května, kdy byl let společnosti Ryanair z Atén do litevského hlavního města Vilniusu po falešné bombové hrozbě odkloněn do Minsku. Tam běloruské úřady zatkly disidentského novináře Romana Protaseviče, který byl na palubě letu. 26letý Protasevič je nyní v domácím vězení.

Západní sankce vůči Bělorusku zahrnují zákaz cestování a zmrazení majetku 166 osob a 15 subjektů spojených s Lukašenkovým režimem. Západní letecké společnosti nebudou létat nad běloruským vzdušným prostorem a považují ho za bezletovou zónu.

Během holocaustu bylo zabito přibližně 246 000 běloruských Židů. Koncem 70. let 20. století jich pak velká vlna emigrovala do Izraele. Odhaduje se, že tam stále žije asi 50 000 Židů.

 

08. 07. 2021 05:34 372 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem