Praha Jeruzalém

Prezident Isaac Herzog se zúčastnil slavnostního otevření spolu s velvyslancem SAE v Izraeli Mohamedem Al Khaja.

Autor: Aryeh Savir, TPS, 15. července 2021

Spojené arabské emiráty (SAE) ve středu otevřely své nové velvyslanectví v Tel Avivu. Je to jen něco málo přes 10 měsíců po podpisu Abrahamských dohod s židovským státem a zhruba dva týdny poté, co Izrael otevřel velvyslanectví a konzulát v SAE.

Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid, který je v karanténě, se této události nezúčastnil.

Prezident Isaac Herzog, který se slavnostního otevření, jež hostil velvyslanec SAE v Izraeli Mohamed Al Khaja, zúčastnil a prohlásil, že otevření velvyslanectví „je důležitým milníkem na naší společné cestě k budoucnosti míru, prosperity a bezpečnosti na Blízkém východě“.

„I když se pohled na vlajku SAE hrdě vlající v Tel Avivu mohl ještě před rokem zdát jako vzdálený sen, v mnoha ohledech nemůže být nic přirozenějšího,“ prohlásil.

„Jak mnoho Izraelců a Emiráťanů zjistilo, naše země a národy toho mají velmi mnoho společného. Obě naše země si váží své historie a tradic a zároveň posouvají hranice inovací a vědy. Jsme hluboce zakořeněni ve své zemi a hledíme ke hvězdám. Rovněž jsme vybudovali své moderní země na pouštních píscích, díky nimž je možné i nemožné, a oba jsme vytvořili živé a multikulturní společnosti díky neochvějnému závazku ke svobodě náboženství a vyznání a lidské důstojnosti,“ dodal.

„Odvážné rozhodnutí vedení SAE otevřít dveře vřelému přátelství mezi našimi národy, přátelství je důležité nejen pro Izrael a SAE, ale pro celý Blízký východ. Abrahamské dohody podpoří stabilitu a bezpečnost v celém našem regionu a všem ukazují obrovský příslib a potenciál míru,“ prohlásil.

„Tento historický kruh míru je třeba rozšířit i na další země usilující o naši blízkost. Tento požehnaný krok nesmí být zastaven. Jsme národem, který usiluje o mír, a těm, kteří si mír přejí, bude odpovězeno kladně a pevným stiskem ruky,“ uzavřel.

Spojené arabské emiráty a Bahrajn podepsaly 15. září 2020 v Bílém domě historickou mírovou dohodu s Izraelem, první dohodu podepsanou mezi Izraelem a arabskou zemí za posledních 25 let.

Spojené arabské emiráty byly prvním velkým arabským státem, který uznal Izrael od podpisu izraelsko-jordánské mírové smlouvy v říjnu 1994.

Abrahamská dohoda, která byla oznámena 13. srpna 2020, je první dohodou mezi státem Perského zálivu a Izraelem a očekává se, že povede k uzavření podobných dohod s dalšími arabskými zeměmi, pravděpodobně se Saúdskou Arábií.

Izrael a Súdán oznámily normalizaci vztahů v říjnu 2020. Maroko se k Abrahamským dohodám připojilo v prosinci.

 

16. 07. 2021 05:27 129 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem