Praha Jeruzalém

USA, Rusko a Británie údajně daly Jeruzalému zelenou k odvetnému úderu za smrtelný útok na izraelskou loď.

Autor: David Hellerman, World Israel News, 2. srpna 2021

USA, Rusko a Británie daly Izraeli tichý souhlas k odvetnému úderu proti Íránu za čtvrteční smrtící útok dronu na loď provozovanou Izraelem.

Zpráva kuvajtského deníku Al-Džarída, citující nejmenované západní zpravodajské zdroje, naznačuje, že Izrael by se mohl zaměřit na íránská plavidla, loď, z níž byly drony vypuštěny, nebo íránský přístav.

Představitelé ve Washingtonu a Londýně uvedli, že považují Írán za odpovědný za útok na loď Mercer Street, která patří izraelskému magnátovi Eyalovi Oferovi. Loď se nacházela v Ománském zálivu a směřovala do Spojených arabských emirátů, když několik sebevražedných dronů zasáhlo můstek a obytné prostory lodi.

Zahynul rumunský kapitán a britský člen ochranky. Mercer Street se podařilo odplout na vlastní pohon do neznámého bezpečného přístavu v doprovodu amerického námořnictva.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v nedělním prohlášení označil útok za „záměrný, cílený a za jasné porušení mezinárodního práva ze strany Íránu“ a dodal: „Spojené království spolupracuje s našimi mezinárodními partnery na společné reakci na tento nepřijatelný útok.“

 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že „pro tento útok, který následuje po sérii útoků a dalšího válečnického chování, neexistuje žádné ospravedlnění“.

Írán odpovědnost za útok na Mercer Street odmítl.

Mezitím v neděli hovořil náčelník generálního štábu IDF generálporučík Aviv Kochavi se svým britským protějškem gen. Sirem Nickem Carterem. Podle zpráv hebrejských médií bez uvedení zdroje se Kočaví a Carter dohodli na sdílení informací a koordinaci reakce na Írán.

V průběhu roku 2021 Írán zaútočil na několik izraelských lodí v Ománském zálivu. Všeobecně se má za to, že je Izrael zodpovědný za útoky na íránskou loď pro shromažďování zpravodajských informací v Rudém moři a na největší plavidlo íránského námořnictva.

Izrael údajně také v roce 2020 provedl útoky na íránské lodě převážející nelegální zbraně a ropu do Sýrie.

 

03. 08. 2021 05:27 424 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem