Praha Jeruzalém

Izraelští představitelé tento zákon odsoudili a ministr zahraničí Jair Lapid prohlásil, že „poškozuje památku holocaustu i práva jeho obětí“.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 12. srpna 2021

Polský parlament ve středu schválil zákon, který brání bývalým polským vlastníkům nemovitostí, včetně těch, kteří přežili holocaust a jejich potomkům, získat zpět majetek vyvlastněný komunistickým režimem v zemi.

Přijatá novela polského správního práva znemožní těm, kteří majetek vlastnili, odvolat se proti nepříznivým soudním rozhodnutím. Týká se židovských i nežidovských vlastníků, jejichž majetek byl zabaven během holocaustu nebo v éře komunismu.

V případě bývalých židovských vlastníků jde v mnoha případech o domy nebo podniky rodin, které byly vyhlazeny během holocaustu. Po druhé světové válce byly tyto nemovitosti znárodněny komunistickou vládou.

Izrael a další židovské skupiny naléhaly na polské úřady, aby tuto legislativu zamítly, ale jejich prosby narazily na mlčení. V roce 2020 byl zvolen polský prezident Andrzej Duda, který slíbil, že žádný zákon ve prospěch restitucí nebude přijat. Zastánci legislativy tvrdí, že se proces odškodnění stal plný podvodů a nesrovnalostí.

Ministr zahraničí USA Antony Blinken legislativu odsoudil a vyzval Dudu, aby ji vetoval. Všeobecně se očekává, že ji Duda, který má na rozhodnutí 21 dní, podepíše.

Gideon Taylor, předseda Světové židovské restituční organizace, uvedl, že skupina je „pobouřena“, a označil návrh zákona za „stejně nespravedlivý pro Židy i nežidy“.

Izraelští představitelé zákon odsoudili a ministr zahraničí Jair Lapid prohlásil, že „poškozuje památku holocaustu i práva jeho obětí“.

Předseda Knesetu Mickey Levy označil legislativu za „nehoráznou zlodějnu“ a prohlásil, že ruší plány na vytvoření meziparlamentní skupiny přátelství.

Polsko je jediným členem Evropské unie, který zákonem neupravil restituci peněz a majetku zabaveného nacisty nebo komunisty.

Podle polské organizace pro sociální spravedlnost Humanita v akci „z 5 814 žádostí o restituci komunálního majetku, které se podařilo podat v úzkém období od března 1997 do září 2002, bylo od té doby rozhodnuto pouze o 22 %“.

Dodala, že polský restituční systém se zabývá pouze židovským „komunálním“ majetkem, jako jsou synagogy, hřbitovy a další židovské majetky. „V současné době neexistuje žádný oficiální systém nároků na individuální majetek včetně obydlí, podniků a nemovitostí vyvlastněných soukromým vlastníkům v letech 1939-1962.“ Polsko nemá žádné zákony o majetku bez dědiců.

Ze šesti milionů Židů zavražděných během holocaustu byla zhruba polovina Poláků.

Dědictví holocaustu, zejména polská spoluvina, již několik let vrhá stín na izraelsko-polské vztahy.

V roce 2018 Polsko přijalo sporný zákon, který postihuje osoby, které tvrdí, že Polsko nebo Poláci nesou odpovědnost za holokaust.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.

 

13. 08. 2021 06:06 171 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem