Praha Jeruzalém

Knihy používané ve školách řízených OSN jsou plné podněcování, antisemitských výroků a předsudků.

Od: The Algemeiner, 2. září 2021

Poslanci Evropského parlamentu ve středu tlačili na šéfa Agentury OSN pro pomoc a práci uprclíkům (UNRWA) kvůli zprávám o podněcování k násilí a předsudkům, které se objevují v palestinských učebnicích používaných v jejích školách.

Během slyšení s generálním komisařem UNRWA Philippem Lazzarinim vznesli členové Výboru pro zahraniční věci otázku možnosti větší kontroly vzdělávacích materiálů používaných agenturou OSN, která slouží potomkům palestinských uprchlíků z izraelské války za nezávislost v letech 1947-48.

„Mám vážné obavy ohledně učebnic,“ řekl německý poslanec Dietmar Köster z levicové strany Socialisté a demokraté. „Vzhledem k závažným nedostatkům UNRWA v posledních letech se domnívám, že Evropský parlament nemá jinou možnost než diskutovat o tom, zda je třeba nad agenturou vykonávat přísnější dohled.“

„Právě letos v dubnu naše vlastní zpráva o udělení rozpočtového absolutoria kritizovala UNRWA za nenávistné projevy a násilí vyučované ve školách UNRWA a zpochybnila, zda má UNRWA vhodný mechanismus, který by zajistil dodržování hodnot OSN,“ uvedl Köster.

V červnu dlouho očekávaná analýza Evropské unie zjistila, že učebnice Palestinské samosprávy obsahují antisemitské pasáže, odstraňují dříve zařazené odkazy na izraelsko-palestinské mírové dohody a „oslavují“ jako hrdiny teroristy odsouzené za vraždy Izraelců.

Köster rovněž citoval výzkum izraelské neziskové organizace IMPACT-se, která se zabývá studiem učebních osnov na Blízkém východě, podle něhož vzdělávací materiály s logem UNRWA obsahovaly výzvy k násilí a odmítání mírových snah.

Španělský poslanec Evropského parlamentu José Ramon Bauza Diaz z liberální skupiny Renew Europe poznamenal, že různé země EU zablokovaly příspěvky agentuře OSN kvůli obavám z jejích učebních osnov.

„Z tohoto důvodu by bylo velmi vážné, aby se z peněz evropských daňových poplatníků platilo za podporu terorismu nebo za podporu korupce, rád bych položil velmi jednoduchou otázku,“ řekl. „Můžete jednoznačně zajistit, aby UNRWA nepřispívala k prosazování cílů, které jsou v rozporu s cíli OSN a EU?“ zeptal se.

V červnu komisař EU Oliver Varhelyi navrhl, že financování agentury by mohlo být podmíněno tím, že palestinské vzdělávací materiály budou dodržovat standardy soužití a nenásilí.

Na středečním slyšení Lazzarini souhlasil s tím, že nedávná zpráva vypracovaná komisí EU nastolila „řadu otázek, které je třeba řešit“, ale trval na tom, aby UNRWA podnikla účinné kroky k jejich řešení.

„My jako UNRWA jsme identifikovali tři kategorie problémů v učebnicích, pokud jde o soulad s hodnotami OSN, což je přiměřenost věku, vnímání pohlaví a pak otázky související s podněcováním k násilí, diskriminací a tak dále,“ řekl. „Tento typ problémů identifikovala agentura UNRWA na základě revize 150 knih a my neustále revidujeme každou z knih vydávaných úřady, kdykoli je třeba je používat v našich třídách.“

Generální ředitel IMPACT-se Marcus Sheff k tomuto svědectví uvedl, že členové výboru „dali jasně najevo, že se budou bránit tomu, aby se Evropská unie podílela na radikalizaci palestinských dětí“.

„Generální komisař UNRWA Lazzarini správně poukázal na antisemitismus, netoleranci a oslavu terorismu v učebnicích, a to je nový vývoj,“ komentoval to Sheff. „Musí tu však být jistota, že se o nich ve školách UNRWA neučí. Tato jistota tu žel stále velmi chybí.“

 

03. 09. 2021 05:53 156 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem