Praha Jeruzalém

Nová dohoda mezi Jordánskem a Izraelem uvádí, že Jordánsko bude dodávat elektřinu Izraeli a Izrael bude dodávat vodu Jordánsku.

Několik tisíc Jordánců protestovalo v pátek proti dohodě o výměně energie za vodu s Izraelem a Spojenými emiráty a vyzvalo svou vládu, aby zrušila mírovou dohodu s Izraelem. Demonstranti zároveň prohlašovali, že jakákoli normalizace je ponižující.

Policie intenzivně hlídala oblast kolem centrální části hlavního města Ammánu vedoucí k mešitě Husajni, kam demonstranti pochodovali po pátečních modlitbách.

„Ne dohodě o hanbě,“ skandovali demonstranti, někteří nesli transparenty jako „Normalizace je zrada“. Protest byl organizován „směsicí“ opozičních stran včetně islamistů a levice, společně s kmenovými skupinami a odbory.

Jordánsko, Izrael a Spojené arabské emiráty podepsaly dohodu minulé pondělí za přítomnosti amerického vyslance pro klima Johna Kerryho.

Podle této dohody by Jordánsko mělo instalovat 600 megawattů solární kapacity na výrobu energie pro export do Izraele, zatímco Izrael by Jordánsku, které trpí nedostatkem vody, poskytl 200 milionů metrů krychlových odsolené vody.

Od Spojených arabských emirátů, které se loni staly prvním státem Perského zálivu, který normalizoval vztahy s Izraelem, by se očekávala výstavba solární elektrárny v Jordánsku.

Zatím je přezkoumávána proveditelnost této iniciativy, pokud ale dojde k jejímu uskutečnění, bude to jeden z největších projektů regionální spolupráce mezi Izraelem a arabskými zeměmi, shodují se západní diplomaté.

„Tato dohoda je zaměřena na úplné spojení Jordánska se sionistickou entitou. Není to obchodní dohoda, je to normalizační dohoda, která je hanebná a ponižující,“ řekl Ali Abu Sukkar, prominentní představitel islamistické opozice.

Mnoho Jordánců je proti normalizaci vztahů s Izraelem, která vyplývá z přelomové mírové dohody z roku 1994. Ta otevřela cestu k dalekosáhlé spolupráci v oblasti energetiky, vody a plynu.

V zemi, kde je většina z 10 milionů občanů palestinského původu, panují silné protiizraelské nálady. Ať už přímo tito občané, nebo jejich rodiče byli vyhnáni nebo uprchli do Jordánska v bojích, které provázely vytvoření Izraele v roce 1948.

Po oznámení dohody tento týden se v univerzitních kampusech po celé zemi objevily sporadické demonstrace navzdory tomu, že protesty jsou zakázané. Stovky studentů skandovaly protiizraelská hesla a vyzývaly vládu, aby přerušila vztahy se svým sousedem a projekt zrušila.

Autor: Reuters, Jpost.com, 26. listopadu 2021

 

27. 11. 2021 08:02 193 Kristýna Kupková Zdroj: Jerusalem Post

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem