Praha Jeruzalém

Narozeniny Stepana Bandery, který je považován za protisovětského hrdinu, jsou státním svátkem.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 2. ledna 2022

Izraelské velvyslanectví na Ukrajině v sobotu odsoudilo pochodňový průvod, který se v noci na dnešek konal v Kyjevě a v němž ukrajinští nacionalisté pochodovali na oslavu narozenin notoricky známého antisemitského místního vůdce, který za druhé světové války bojoval na straně Německa.

„Izrael odsuzuje nacionalistický pochod na počest Stepana Bandery,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení. „Jakýkoli pokus o oslavu těch, kteří podporovali nacistickou ideologii, znesvěcuje památku obětí holocaustu na Ukrajině.“

Aniž by zabíhalo do podrobností, velvyslanectví rovněž požadovalo „důkladné vyšetření antisemitských projevů, k nimž během pochodu došlo, v souladu se zákonem přijatým na Ukrajině v roce 2021“.

Policie hlavního města odhadla počet účastníků několika pochodů dohromady na přibližně 3 500 lidí. V předchozích letech jejich počet dosahoval až 15 000, zatímco loni, kdy přísně platila omezení Covid-19, se jich účastnily jen stovky.

Pochod se konal v době, kdy navzdory ruskému popírání stále přetrvávají obavy z ruské invaze, neboť na hranici mezi oběma zeměmi jsou již několik měsíců rozmístěny desítky tisíc vojáků Moskvy. Rusko již v roce 2014 obsadilo část Ukrajiny a násilně anektovalo Krymský poloostrov. Vojensky také podporuje separatisty v Donbasu, kteří od roku 2014 sporadicky bojují za nezávislost.

„Dnes, kdy na frontě probíhá válka s okupantem a v týlu pokračuje boj proti 'páté koloně', vzpomínáme a uctíváme památku Stepana Bandery,“ řekl na přehlídce Andrij Tarasenko, vůdce nacionalistické strany Pravý sektor.

V roce 2018 vyhlásil ukrajinský parlament 1. leden „národním dnem památky“ Bandery, zarytého nacionalisty, jehož Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) se přidala k nacistům, aby bojovala proti Sovětskému svazu, a doufala, že tím získá pro svou zemi nezávislost.

Tento komunistický gigant ovládl Ukrajinu ještě předtím, než Německo v roce 1941 zemi napadlo a okupovalo. Nacisté byli proti ukrajinské nezávislosti a v lednu 1942 skutečně poslali Banderu do koncentračního tábora Sachsenhausen, i když do zvláštního baráku pro vysoce postavené politické vězně, kde údajně netrpěl nedostatkem jako typičtí vězni. Propustili ho, aby za ně bojoval v září 1944, kdy už se válka pro Německo vyvíjela velmi špatně.

OUN byla za války zodpovědná za zabití desítek tisíc Židů, včetně žen a dětí. Bandera považoval Židy za „předvoj moskevského imperialismu na Ukrajině“, jak psala jeho strana ve svém programu podvratné činnosti ještě za sovětské vlády.

„Židé mají být izolováni, odstraněni z vládních pozic, aby se zabránilo sabotážím... Ti, kteří jsou považováni za potřebné, mohou pracovat pouze pod přísným dohledem a za sebemenší prohřešek jsou ze svých pozic odstraňováni... Asimilace Židů není možná,“ stálo v části o menšinové politice.

Bandera není na Ukrajině všeobecně uctíván. Místní květnový průzkum ukázal, že jen necelá třetina, 32 %, považuje jeho činnost jako historické postavy za pozitivní pro jejich zemi, zatímco stejně tolik lidí si myslí, že byla negativní. Dalších 21 % považuje jeho činnost za stejně negativní jako pozitivní. V západním regionu, kde byla OUN nejaktivnější, však vidí Banderu v pozitivním světle plných 70 % dotázaných.

 

03. 01. 2022 06:42 302 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem