Praha Jeruzalém

Palestinské teroristické skupiny utratily za tunely v Gaze odhadem 1,25 miliardy dolarů.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 20. dubna 2022

Palestinský Islámský džihád odhalil takzvané „tunelové město“ pod Gazou a provedl jím reportéra agentury Agence France-Presse Adela Zaanouna a fotografa Mahmuda Hamse.

Islámský džihád agentuře AFP řekl, že mají tunely s „útočnými i obrannými schopnostmi“.

Útočný tunel je takový, který překračuje hranici s Izraelem a „slouží k zajímání izraelských vojáků, odrážení izraelských pozemních ofenziv a provádění různých polních operací“, uvedl velitel PIJ.

Agentura AFP uvedla, že tunely, které viděla na jihu Gazy poblíž Chán Júnisu, byly vybaveny elektrickým osvětlením, ventilací, telekomunikačními kabely a prostory pro skladování zbraní.

Ze zprávy AFP nebylo jasné, proč PIJ nyní otevírá své tunely do Zaanúnu a Hamsu ani jaké podmínky byly stanoveny pro jejich hlášení.

Síť tunelů v Gaze byla původně zahájena v roce 2007 poté, co Hamás převzal kontrolu nad pásmem. Izrael a Egypt zavedly blokádu, aby zabránily pašování zbraní; Hamás reagoval vykopáním tunelů na egyptském Sinaji.

V roce 2006 Hamás unesl vojáka IDF Gilada Šalita tunelem poblíž hraničního přechodu Kerem Šalom.

Další tunely pod Gazou byly vykopány za účelem usnadnění pohybu teroristů během invaze IDF a pro ukrytí vysoce postavených vůdců Hamásu a izraelských rukojmích. Šalit byl údajně držen v tunelu pod nemocnicí Šífa v Gaze.

Tunely běžně vedou pod domy, školami, nemocnicemi, mešitami a zařízeními UNRWA, což ohrožuje civilisty.

Izraelští představitelé odhadují, že Hamás od roku 2007 vynaložil na síť tunelů více než 1,25 miliardy dolarů, uvedl v roce 2021 deník Washington Post. Izraelci tvrdí, že tyto peníze mohly být vynaloženy na palestinské školy, kliniky a infrastrukturu.

V roce 2021 Izrael dokončil výstavbu podzemní bariéry po celé délce 40 mil dlouhé hranice s Gazou. Podzemní bariéra za 1,1 miliardy dolarů zahrnuje senzory, které detekují kopání.

Technologie IDF pro detekci tunelů byla v roce 2018 použita také k neutralizaci přeshraničních tunelů Hizballáhu.

 

22. 04. 2022 06:00 135 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem