Praha Jeruzalém

Jedná se o největší pokrok Izraele v osídlovacích projektech od nástupu prezidenta Bidena do funkce.

Autor: Tal Heinrich, 13. května 2022

Izrael ve čtvrtek schválil výstavbu více než 4 000 nových domů pro Židy na Západním břehu Jordánu, uvádí protiosídlenecká kontrolní skupina Peace Now.

Nové bytové projekty v různých fázích povolování a výstavby údajně dostaly zelenou na zasedání podvýboru izraelské civilní správy.

Hagit Ofranová, která pracuje v Peace Now, uvedla, že plánovací orgán na zasedání, kterého se zúčastnila, schválil 4 427 bytových jednotek.

„Stát Izrael dnes klopýtl směrem k propasti a prohloubil svou okupaci,“ uvedla Ofranová na Twitteru. „Nejvyšší plánovací rada ukončila diskusi a schválila plány na výstavbu 4 427 bytových jednotek v osadách. Není v tom žádný izraelský zájem, pouze zápal pro zabrání území, za které nakonec zaplatíme všichni.“

Blízkovýchodní vyslanec OSN Tor Wennesland toto oznámení odsoudil a označil osady za „hlavní překážku míru“, která podkopává naděje na případnou mírovou dohodu s Palestinci založenou na dvoustátním řešení.

„Pokračující rozšiřování osad dále upevňuje okupaci, zasahuje do palestinské půdy a přírodních zdrojů a brání volnému pohybu palestinského obyvatelstva,“ řekl Wennesland.

Nová výstavba je považována za největší pokrok v osadnických projektech od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do funkce v lednu 2021 a rozjíždí se jen několik týdnů před jeho návštěvou Izraele.

Bidenova administrativa v posledních týdnech vyjadřovala různými kanály svůj nesouhlas s novou výstavbou na Západním břehu Jordánu.

Izraelský novinář Barak Ravid na serveru Axios uvedl, že velvyslanec USA v Izraeli Tom Nides a další představitelé Bidenovy administrativy požádali izraelskou vládu, aby nepokračovala v nové výstavbě na Západním břehu Jordánu. 

Minulý týden mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jalina Porterová zopakovala, že USA „důrazně“ odmítají rozšiřování osad.

Bílý dům si je však vědom složitosti situace pro současnou izraelskou vládu a její křehkou koalici. Pokud by nová výstavba nebyla schválena, je vysoká šance, že by dny vlády byly sečteny.

Poslanec Knesetu Nir Orbach ze strany Jamina Naftaliho Bennetta požadoval, aby byla výstavba podpořena. Ve čtvrtek prohlásil, že opatření bylo schváleno „v pravý čas“.

„Pokračujeme v posilování a rozšiřování osídlení na každém místě v Judeji a Samaří. Široké osídlení činí Izrael silnějším a bezpečnějším,“ řekl Orbach.

Poděkoval Bennettovi za jeho „profesionální a obětavý tlak“ a také ministru obrany Bennymu Gantzovi a jeho štábu za „plánování realizace a spolupráci“.

Izraelští vládní představitelé podle zpravodajského serveru Ynet tvrdí, že americká administrativa vyvíjí na izraelskou vládu tlak, aby snížila počet bytových jednotek schválených k výstavbě.

Biden zatím své plány na návštěvu regionu ve světle nového vývoje nezměnil. Bezprecedentně však plánuje návštěvu palestinské nemocnice ve východním Jeruzalémě. Taková návštěva by znamenala, že americká administrativa stojí na straně Palestinců a jejich odporu vůči izraelské svrchovanosti nad východní částí svatého města. Ani poslední dva američtí demokratičtí prezidenti, Barack Obama a Bill Clinton, nenavštívili při své návštěvě Izraele východní Jeruzalém. 

 

15. 05. 2022 05:52 109 Daniel Žingor Zdroj: All Israel news

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem