Podle odborníků by získání systému izraelské výroby pro Ukrajinu znamenalo „změnu hry“.
Autor: Pesach Benson, United With Israel, 17. května 2022
Izraelští a estonští představitelé zprávu popírají, ale vyvolala otázky.
Systém Blue Spear byl poprvé vyvinut společností Israeli Aerospace Industries pro izraelské námořnictvo v 60. letech 20. století ve spolupráci se singapurskou obrannou firmou Proteus Advanced Systems. Jeho současná iterace je považována za jeden z nejmodernějších raketových systémů země-moře na světě.
Blue Spear létá podzvukovou rychlostí a je schopna zasáhnout stacionární i pohyblivé cíle na vzdálenost 290 km. Střela, která se pohybuje po vodní hladině, se může sama zaměřit na cíl, nebo ji lze za letu ovládat ručně. Funguje také za všech povětrnostních podmínek.
V loňském roce Estonsko zakoupilo blíže nespecifikovaný počet systémů Blue Spear pro obranu svého pobřeží. Estonsko, Rusko a Finsko hraničí s Finským zálivem, který je pro všechny tři země klíčovým námořním kanálem.
Podle Demčukovy zprávy, kterou zveřejnil na Facebooku, estonští představitelé požádali Izrael o povolení převést jeden ze systémů Blue Spear na Ukrajinu a obdrželi ho. Izraelští a estonští představitelé zprávu popírají, zatímco ukrajinští představitelé se k ní nevyjádřili.
Námořní experti citovaní novinami The National ze Spojených arabských emirátů označili takový scénář, pokud je pravdivý, za „změnu hry“.
Podle zprávy by Blue Spear pracující v tandemu s údernou námořní střelou (NSM) norské výroby zásadně zpochybnil dominanci ruského námořnictva v Černém moři a ohrozil by námořní základnu Sevastopol na Krymském poloostrově.
Norsko zvažuje ukrajinskou žádost o NSM.
Ruské námořnictvo již v Černém moři utrpělo řadu významných ztrát, včetně křižníku Moskva, který byl vlajkovou lodí ruské černomořské flotily.